Zofia Szpikowska – pedagog i animatorka kultury

Jest nauczycielem śpiewu i muzyki oraz wicedyrektorem w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury i Sportu w Wieluniu. Z Powiatowym Młodzieżowym Domem Kultury i Sportu związana jest od 1993 roku. Ponadto jest wokalistką, trenerem wokalnym, kompozytorem, autorką tekstów piosenek.

Ukończyła wydział wychowania muzycznego na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, podyplomowe Studium Emisji Głosu na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz wiele kursów metod śpiewu, cykl warsztatów kompletnej techniki wokalnej, w tym unikalny cykl „Odkryj swój głos” w Laboratorium Olgi Szwajgier. Była uczestniczką Międzynarodowych Sesji Wokalistyki Zespołowej i wielu ogólnopolskich seminariów dla dyrygentów chóralnych.

Tak naprawdę jest inicjatorką i animatorką wielu imprez artystycznych, założycielką klasy aktywności twórczej w II LO im. Janusza Korczaka. Za pracę pedagogiczną została w 2009 roku odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a w 2012 roku Złotym Krzyżem Zasługi Prezydenta RP.

Zofia Szpikowska kocha poezję, malarstwo (sama maluje), ale przede wszystkim muzykę. Z muzyką zetknęła się już w szkole podstawowej, gdzie grała na akordeonie i gitarze. W liceum stworzyła z koleżanką duet wokalny, obsługujący wszystkie uroczystości szkolne. Potem były: nauka w Studium Wychowania Przedszkolnego, studia muzyczne w Cieszynie i Bydgoszczy.

Spod jej ręki wyszły talenty takie jak: Dominika Czarnecka (Teatr Muzyczny w Łodzi), Joanna Osyda, dziś uznana aktorka.

W czasie pracy w Kolegium Nauczycielskim w Wieluniu stworzyła grupy śpiewające i grające poezję. Wraz z nimi zdobywała liczne nagrody na konkursach i festiwalach.  Na festiwalu we Włocławku wyróżnienie zdobyły jej dwa teksty… Potem wszystko, co napisała, kryła do szuflady, aż do roku 2016, kiedy zdecydowała się na swój wieczór autorski, który odbył się 12 sierpnia. Wcześniej śpiewała
(tylko na imprezach okolicznościowych) z zespołem „Kontrast”.

Do dziś kocha poezję śpiewaną. Jest to taki gatunek muzyczny, mówi, do którego trzeba być dojrzałym wewnętrznie, by wyśpiewać i wygrać emocje zawarte w tekście. Tekst musi być zawsze pierwszy, wtedy łatwiej stworzyć do niego muzykę i wydobyć przesłanie poety. Dobrze, jeśli tekst sam w sobie nosi ładunek melodyjności, wtedy prościej jest wyrazić emocje autora i zilustrować muzycznie treść. Dlatego często sięga po utwory uznanych autorów: Wyspiański, Gałczyński, Chańcza, ostatnio do tekstów Magdaleny Kapuścińskiej i do swoich tekstów. Pierwszy wiersz, autorstwa Władysława Broniewskiego, umuzyczniła w czasach licealnych.

Tworzenie muzyki do tekstów poetyckich rozpoczęła na początku lat 90. XX wieku. Komponowała na potrzeby młodzieży, głównie tej, śpiewającej poezję.

Teraz otworzyła swoją szufladę. W międzyczasie napisała muzykę do tekstu Jacka Kaczmarskiego „Zamki na niebie” i zdecydowała się na występ na Lubelskim Festiwalu Piosenki Autorskiej i Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego w Lublinie. Do Wielunia przyjechała z wyróżnieniem. Wystąpiła też w konkursie Poetycko – Muzycznej Bitwy w Gorlicach (piosenka autorska), gdzie zaśpiewała „Zamki na niebie” i ”Jeżeli porcelana to wyłącznie taka”, zdobyła I miejsce i voucher na dziesięciogodzinne nagranie studyjne. W studio Papaya w Lipinkach, przy akompaniamencie akordeonu i pianina, nagrała 6 piosenek.

Marzeniem Zofii Szpikowskiej jest nagranie profesjonalnej i pełnowymiarowej płyty. Być może spróbuje je zrealizować przez platformę crowdfundingową Polak Potrafi.pl

To przyszłość. Bliższą i zrealizowaną inicjatywą był wieczór autorski, na który 12 sierpnia zaprosiła wielunian, wieczór na którym urzekła słuchaczy talentem kompozytorskim, autorskim i wokalnym. W tym dniu wystąpiła w roli solistki. Akompaniowali jej Zbigniew Szpikowski (akordeon) i Michał Rorat – pianino. Artystka zaprezentowała własne kompozycje do tekstów poetyckich m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Bolesława Leśmiana, Andrzeja Bursy, Stanisława Barańczaka i obecnej na spotkaniu Magdaleny Kapuścińskiej oraz do wierszy własnych, stworzonych całkiem niedawno. Klimatu wieczorowi dodały utrzymane w jednolitej konwencji nastrojowo wykonane utwory, zapalone świece i wystawa obrazów Joanny Dudek.

W trakcie wieczoru swoją nauczycielkę śpiewu podziwiali wychowankowie Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu i byli bardzo dumni. Uczestnicy spotkania z niecierpliwością oczekują kolejnego recitalu Zofii Szpikowskiej. A pani Zofia? Wspólnie z Magdaleną Kapuścińską marzą o otwarciu Wieluńskiego Salonu Literackiego …

Pierwsza od lewej, członek jury IX Powiatowego Konkursu Piosenki Poetyckiej

Pierwsza od lewej, członek jury IX Powiatowego Konkursu Piosenki Poetyckiej

W czasie XI Powiatowego Spotkania Młodych Keyboardzistów, 22 kwietnia 2016 r.

W czasie XI Powiatowego Spotkania Młodych Keyboardzistów, 22 kwietnia 2016 r.

Pierwsza od prawej: członek jury w w XI Powiatowym Spotkaniu Młodych Keyboardzistów

Pierwsza od prawej: członek jury w w XI Powiatowym Spotkaniu Młodych Keyboardzistów

Emdekolada czerwiec 2016

Emdekolada czerwiec 2016

Na festynie 4 września 2016 r. Osiedle za Szpitalem

Na festynie 4 września 2016 r. Osiedle za Szpitalem