Wystawa „Obrazowanie sacrum” i występ Zespołu Śpiewaczo – Obrzędowego z Ożarowa

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie

Tegoroczna, 24.edycja Europejskich Dni Dziedzictwa przebiegała pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”. Włączyło się w nią aktywnie Muzeum Ziemi Wieluńskiej.  W drugi weekend września odbył się Muzealny Rajd Rowerowy Szlakiem Wieluńskich Kościołów Drewnianych na trasie Wieluń – Gaszyn – Kadłub – Popowice – Grębień – Wieluń i wernisaż wystawy malarstwa Daniela Pieluchy – „Nadrealizm polski”, połączony z koncertem kameralnym „Trzeba marzyć”. W trzeci weekend spotkania przeniosły się do Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej gdzie otwarta została wystawa fotograficzna „Obrazowanie sacrum” i wystąpił Zespół Śpiewaczo – Obrzędowy z Ożarowa.

Otwarcie wystawy "Obrazowanie sacrum"

Otwarcie wystawy „Obrazowanie sacrum”

Zespół Śpiewaczo - Obrzędowy z Ożarowa

Zespół Śpiewaczo – Obrzędowy z Ożarowa

Najmłodsze członkinie Zespołu z dyrektorem Henrykiem Strózikiem, dawnym mieszkańcem Ożarowa

Najmłodsze członkinie Zespołu z Henrykiem Strózikiem, dawnym mieszkańcem Ożarowa

Na wystawie, zorganizowanej przez Muzeum Wnętrz Dworskich w oficynie przydworskiej, można podziwiać wizerunki NMP sfotografowane w okolicznych zabytkowych świątyniach. Oglądać można obrazy z Bolesławca, Rudy, Grębienia, Gaszyna, Kadłuba, Łaszewa, Naramic, Konopnicy, Komornik, Wielunia. Wystawa prezentuje niewielki wycinek tego, co zawarte jest w publikacji „Wizerunki Matki Bożej na Ziemi Wieluńskiej” zaprezentowanej przez kierownika Jarosława Eichstedta, wydanej przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Kierownik Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie prezentuje książkę "Wizerunki Matki Bożej na ziemi wieluńskiej"

Kierownik Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie prezentuje książkę „Wizerunki Matki Bożej na ziemi wieluńskiej”

Po otwarciu wystawy wszyscy przenieśli się do sali kominkowej Dworku gdzie zaprezentował się Zespół Śpiewaczo – Obrzędowy z Ożarowa. Zespół, jak powiedziała Wanda Majtyka, autorka scenariuszy i reżyserka, najchętniej prezentuje się w widowiskach, ale dziś zaprezentuje pieśni, z jakimi występuje na różnych przeglądach, i za które zdobywa nagrody.  W przedstawionym repertuarze znalazły się dwie pieśni miłosne („W moim ogródeczku wyrosły goździki”, „Dobry wieczór dziewczyno”), trzy pieśni frywolne („Wydej, że mnie Matuś”, „Za stodołóm trawka nisko”, „Za stodołóm na dymbie”), pieśń dziadowska „Dzisiaj, jutro, wczoraj”, gawęda o pieniądzach, sprytnej babie i diable w wykonaniu Wandy Majtyki, dwie dumki ukraińskie („Wiadereczko”, „Smukła jarzębina”), pieśń dworska „Piękna Alfredzia”, dwie pieśni pasterskie („Pase jo se pase”, „Kukułeczka”), trzy pieśni różne („Rybka”, „Jest drożyna”, „Szła dziewczyna”), pieśń sieroca „Lecą łabędzie” i na koniec pieśń „Za Niemen, za Niemen”, czym zespół wywołał wielkie wzruszenie u uczestników koncertu. Na bis zespół zaśpiewał piosenkę z widowiska „Wesele sieroty”.

Od prawej kierownik Zespołu Grażyna Hadryś, autorka tekstów i reżyserka Wanda Majtyka, solistka Wanda Owczarek i ...

Od prawej kierownik Zespołu Grażyna Hadryś, autorka tekstów i reżyserka Wanda Majtyka, solistka Wanda Owczarek i …

Zespół wykonuje pieśń dziadowską, jako solistka występuje Wanda Owczarek

Zespół wykonuje pieśń dziadowską, jako solistka występuje Wanda Owczarek

Zespół urzekł słuchaczy bogatym repertuarem, kolorami wieluńskich strojów, swobodą i obyciem na scenie. Wszyscy obecni na koncercie życzyli im sukcesów na przeglądzie w Łodzi i w Tarnogrodzie, na które wyjeżdżają w październiku.

Podziękowania za występ na ręce Grażyny Hadryś, kierownika Zespołu składa Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Podziękowania za występ na ręce Grażyny Hadryś, kierownika Zespołu składa Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej