XI Międzyszkolny Przegląd Artystyczny „Mistrzowie wyobraźni”

XI Międzyszkolny Przegląd Artystyczny „Mistrzowie wyobraźni” odbył się 29 marca. Organizatorem Przeglądu byli Maria Wardęga i Roman Błaszczyk – nauczyciele języka polskiego w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu. Przegląd tradycyjnie odbył się na scenie Wieluńskiego Domu Kultury. Patronował mu Starosta Pan Marek Kieler, przychylne były również władze miasta, o czym świadczy gościnność Wieluńskiego Domu Kultury z dyrektor Elżbietą Kalińską. Ten swoisty maraton teatralny odwiedzili: były starosta Andrzej Stępień, p. Małgorzata Zygmunt z Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, dyrektorzy wieluńskich szkół, placówek oświatowych i kulturalnych. Występy wszystkich grup teatralnych przeplatały piosenki w wykonaniu wokalistów i wokalistek, uczniów szkół wieluńskich. Muzycznie i akustycznie obsługiwał imprezę Dariusz Szymanek. W rolę konferansjera wcielił się Roman Błaszczyk, nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długosza.

Jako pierwszy wystąpił teatr „Post Scriptum” z II LO im. Janusza Korczaka ze spektaklem „1981” nawiązującym do sztuki Jerzego Łukosza „Grabarz królów. Spektakl reżyserowała Dorota Eichstaedt. Kolejna prezentacja to sztuka „Z życia wzięte” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 3 im. Mikołaja Kopernika w reżyserii Małgorzaty Misiak. Trzecią prezentację przygotowała grupa teatralna z Zespołu Szkół nr 1. Młodzi aktorzy wystawili sztukę „Bajka o karierze” wyreżyserowaną przez Kamilę Trzeciak. Wzorem bohatera był Nikodem Dyzma.   Przed przerwą na scenie wystąpili artyści anglojęzyczni z Zespołu Szkół nr 1 ze spektaklem anglojęzycznym „Poskromienie złośnika” w reżyserii Magdaleny Pioruńskiej. Była to przeróbka sztuki Wiliama Szekspira „Poskromienie złośnicy”.  Część II Przeglądu to pantomima „ 7 grzechów głównych” w reżyserii Leszka Charko, zagrana przez zespół teatralny Międzyszkolnej Bursy. Zespołowi towarzyszył kwartet muzyczny z Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Wieluniu. Kolejne prezentacje to: sztuka „Raz, dwa, trzy” autorstwa Julii Chudeckiej, uczennicy I LO im. Tadeusza Kościuszki, wyreżyserowana przez Annę Mazur i sztuka „Kolejno” pióra Romana Błaszczyka, zagrana przez uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Długosza..

Motywem przewodnim tegorocznego Przeglądu „Mistrzowie wyobraźni” były liczby. Liczby miały być najważniejsze w każdej z zaprezentowanych sztuk i miały zwrócić uwagę widza na oblicze współczesnego świata zdominowanego jedynie przez to, co da się zmierzyć i wyliczyć. Czy wszyscy autorzy i zespoły sprostali oczekiwaniom organizatorów Przeglądu?  Nawet, jeśli nie, to i tak, młodzi aktorzy opowiedzieli i zaprezentowali na scenie wiele problemów, z którymi spotykamy się, na co dzień. Opowiedziane przez młodych aktorów różnymi językami i w różnych konwencjach nie pozostaną bez echa wśród odbiorców. Dlaczego? Odpowiedzią są słowa niemieckiego poety Novalisa; „Teatr to aktywna refleksja nad samym sobą” – motto Przeglądu „Mistrzowie wyobraźni”.