W Wieluniu na City Plaży wystąpił Damian Ukeje

Wieluńska City Plaża przygotowana przez Wieluński Dom Kultury w Wieluniu oprócz popołudniowych zabaw dla dzieci proponuje również weekendowe koncerty plenerowe.

Rozpoczynającym cykl, upamiętniający legendarny zespół Maanam, był koncert Damiana Ukeje zatytułowany „Moje Boskie Buenos”. Damian Ukeje to nie pierwszy artysta tak zafascynowany  tekstami i muzyką zespołu Maanam jak też nieprzeciętnym głosem oraz wyjątkową osobowością nieżyjącej już wokalistki – Olgi Jackowskiej.

Projekt „Moje Boskie Buenos” Artysta zaczął przygotowywać jeszcze za życia Kory. Jej śmierć wstrząsnęła nie tylko polskim światem muzycznym ale całym krajem. Pomimo tych smutnych wydarzeń Damian Ukeje  nie zaniechał projektu.

Koncert „Moje Boskie Buenos” zawiera najsłynniejsze utwory Maanamu w nowych interpretacjach, jakby trochę odkurzone, specjalnie dla młodszych pokoleń, aby zapałały równie wielką miłością do polskiego rocka lat osiemdziesiątych jak ich rodzice czy dziadkowie. Podczas koncertu muzyk od czasu do czasu wplatał  swoje własne kompozycje tworząc jakby dygresje i nie pozwalając się  znudzić słuchaczom.

Damian Ukeje to nie tylko polsko-nigeryjski wokalista ale też kompozytor i autor tekstów. Jego początki wokalne przypadają na pracę z  zespołem bluesowym „Jerry’s Hole Band”.  Jako objawienie pojawił się w   pierwszej edycji The Voice of Poland w 2011 roku. Jego debiutem na antenowym show był występ w programie „Szansa na Sukces” w 2009 roku. To w nim  został zauważony i przyjęty na wokalistę zespołu Fat Belly Family.

Po zwycięstwie w pierwszej edycji programu „The Voice of Poland” i podpisaniu kontraktu z wytwórnią płytową Universal Music Polska Damian Ukeje nagrał swój pierwszy singel „Bezkrólewie” a rok później debiutancki album studyjny „Ukeje”. Po nominacji do nagrody Fryderyka w kategorii „Debiut roku”,  w 2016 roku ukazał się jego drugi album studyjny „ỤZỌ” a w 2018  kolejny singiel „Ja Ikar”.

27 maja 2017 roku wraz z Janem Borysewiczem  utworem „Zamki na piasku” otworzył historyczną galę polskiego MMA – LSW 39 Colosseum na Stadionie Narodowym w Warszawie. Damian Ukeje uczestniczył również w nowatorskim projekcie grupy Allegro: „Legendy Polskie. Allegro” śpiewając wraz z Mateuszem „Matheo” Schmidtem cover, niezwykłą interpretację utworu „Kocham wolność”.

Damian Ukeje w Wieluniu wystąpił podczas City Plaży na specjalnie przygotowanej scenie plenerowej  w parku im. Żwirki i Wigury, przyciągając sporą widownię. Artysta ma potężny, charyzmatyczny i rockowy głos o wielkich możliwościach. Podczas wieluńskiego koncertu może trochę zabrakło ekspresji z jaką wyśpiewał „Nothing else matters” z repertuaru zespołu Metallica podczas „The Voice of Poland, ekspresji, od której pękały w szwach występy Kory ale dodając od siebie świeże spojrzenie i więcej nostalgii uczynił koncert równie wyrazistym i wyjątkowym.

Oświetleniowcy z Wieluńskiego Domu Kultury też pokazali profesjonalizm. Bez tej gry koloru i świateł nie byłoby aż tak niesamowitego klimatu. Dla artysty tonącego w morzu barw i kłębach pary niewątpliwie była to przygoda.

Tekst i zdjęcia Ewa Misiak – Redakcja Kocham Wieluń