Sztuka bez tytułu

„Sztuka bez tytułu” to najnowszy spektakl koła teatralnego ”wpół do czwartej” działającego przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu. Spektakl powstał na kanwie utworów Witkacego. Autorką scenariusza i reżyserem jest Maria Wardęga – nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu, opiekunka grupy teatralnej. Spektakl jest kolejną, ósmą odsłoną bibliotecznej sceny teatralnej. Jego prapremiera miała miejsce 31 maja 2016 w sali widowiskowej Wieluńskiego Domu Kultury. Odbiorcami była młodzież szkolna.

Jak mówi autorka scenariusza: „Sztuka jest zaproszeniem do dyskusji na temat kondycji artysty, upadku sztuki i zaniku wybitnych jednostek w zautomatyzowanych społeczeństwach. Te sformułowania nie pozostawiają wątpliwości, iż bohaterem sztuki jest wizjoner i katastrofista żyjący na przełomie XIX i XX wieku – Witkacy. Spektakl przybliża refleksje Witkacego na temat świata, w którym zanika uczucie metafizyczne, a kultura wysoka przegrywa z kulturą popularną, cechującą się powierzchownością, miałkością i nijakością. Konsekwencją tych zjawisk jest wszechogarniająca NUDA”.

Bardzo mocno wybrzmiewają w spektaklu słowa z dramatu Pragmatyści

Jakże strasznie zamarła w nas dziwność życia. Ta piekielna banalność istnienia. Jest czwarta po południu. Potem będzie kolacja, potem orgia, potem seans, potem nocne koszmary, potem zwykła porcja środków wzmacniających. Och! To nie do wytrzymania.

Przekonanie Witkacego, iż świat zmierza ku katastrofie narodziło się w wyniku spotkania artysty z komunizmem w Rosji, a znalazło potwierdzenie później – w stalinowskim terrorze, w hitlerowskich obozach koncentracyjnych i wielu innych tragicznych wydarzeniach. Witkacy już ich nie doświadczył. Na wieść o wkroczeniu do Polski 17 września 1939 roku wojsk radzieckich odebrał sobie życie.

Autorka scenariusza stawia pytania: Czy Witkacy jest nam dzisiaj potrzebny? A może – dlaczego nam jest potrzebny?

Aktorzy występujacy w spektaklu

Aktorzy występujacy w spektaklu

Aktorki występujące w spektakluv

Aktorki występujące w spektaklu

Obsada:

Mateusz Wieczorek – Kalikst Bałandaszek oraz Nieznajomy mężczyzna

Martyna Kubunik – Nieznajoma młoda kobieta

Patrycja Łuczak – Spika hrabina Tremendosa

Krystyna Stępień – Marianna Splendorek oraz Gospodyni

Anita Kuś – Rosita Prangier („Ona”)

Filip Dworaczyk – Seraskier Banga Tefuan („On”), Morderca Pierwszy i Jedyny oraz Ktoś Nieznajomy

Bartłomiej Jaworek –Florestan Wężymord

Marek Berger – Król Ryszard III

Joanna Kałuża – Zabawnisia

Sonia Uryszek – Tatiana

Bogumiła Gońda – Joanna Wężymordowa

Ewa Głogowska – postać z dramatu Szekspira

Maria Sieczka, Martyna Kubunik, Mateusz Wieczorek – śpiew

Szymon Jeż – akompaniament na gitarze

Maria Wardęga – scenariusz i reżyseria

Dariusz Szymanek – oprawa akustyczna

Kolejna odsłona w Wieluńskim Domu Kultury 16 czerwca 2016. Spektakl zakończy sezon teatralny 2015/2016 Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu.