28 kwietnia, podczas XLVI sesji Rady Miejskiej w Wieluniu radni pochylili się nad projektem uchwały w sprawie nadania nazwy ronda na skrzyżowaniu ul. Ks. Jerzego Popiełuszki z ul. Warszawską w Wieluniu.
Jedną z propozycji nazwy, w imieniu klubu radnych „Łączy Nas Wieluń”, przedstawił Jarosław Rozmarynowski. Klub zaproponował nazwę „ Rondo Bitwy Warszawskiej 1920 r.”. Kolejną propozycją była nazwa : „ Rondo Księdza Franciszka Blachnickiego” i przedstawiła ją podczas sesji radna Anna Dziuba-Marzec, reprezentująca Prawo i Sprawiedliwość.
Obie te nazwy zostały przegłosowane na korzyść propozycji radnych klubu „Przyjazna Gmina”, tj. „Rondo Praw Kobiet”. Za tym aby rondo miało taką nazwę zagłosowało 11 radnych, 3 się wstrzymało od głosu a 4 było przeciwnych. Uzasadnienie propozycji klubu „Przyjazna Gmina” zrobiło wrażenie na większości radnych. Klub odwołał się w nim m. in. do historii Polski i uzyskania przez kobiety pełni praw wyborczych w 1918 roku.
Polska to jeden z pierwszych krajów świata, w którym kobiety uzyskały pełnię praw wyborczych. Stało się to 28 listopada 1918 roku na mocy dekretu Józefa Piłsudskiego. W 1919 roku, podczas pierwszych wyborów do sejmu osiem kobiet uzyskało mandat poselski ale realne uprawnienie przyniosła tak naprawdę Konstytucja Marcowa z 1921 roku, która potwierdziła dekret Józefa Piłsudskiego z 1918 roku o ordynacji wyborczej i wprowadziła wiele zmian w obowiązującym ustawodawstwie zmierzającym do „wyzwolenia kobiety ku człowieczeństwu przez nadanie jej praw publicznych” ( Zofia Nałkowska, zjazd kobiet w Krakowie w 1906 roku). To co osiągnęły polskie kobiety, było sukcesem długiego procesu walki o emancypację zapoczątkowanej w XIX wieku. ” Rondo Praw Kobiet” będzie w sposób symboliczny przypominać o odwadze, mądrości i determinacji wielu kobiet, które walczyły o takie same prawa dla mężczyzn i kobiet, niezależnie od wyznania czy narodowości. Nadanie nazwy „Rondo Praw Kobiet” to doskonała okazja, aby wyrazić uznanie dla tych, którzy do takich zmian legislacyjnych się przyczynili, okazać szacunek dla parlamentarzystek, które jako pierwsze miały odwagę zmierzyć się w wyborczej walce oraz dla tych wszystkich osób, którym również dziś sprawa równości jest bliska i mają odwagę o nią walczyć. Prawa kobiet są fundamentalną wartością nowoczesnego i otwartego społeczeństwa. Równość w sferze ekonomicznej , zapobieganie wszelkim formom dyskryminacji i przemocy to wartości które powinny łączyć nas wszystkich.
– czytamy w uzasadnieniu projektu klubu „Przyjazna Gmina”
Źródło: Ewa Misiak – Kocham Wieluń
Ciekawostką jest, że rondo na skrzyżowaniu ul. Warszawskiej i ul. Ks. Jerzego Popiełuszki w Wieluniu było, od października ubiegłego roku, miejscem kilku blokad – protestów osób solidaryzujących się ze wszystkimi walczącymi o prawa człowieka i naruszone prawa kobiet, w związku z decyzją Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 roku.