Tydzień Bibliotek i kontynuacja projektu „Literacka Podróż” w MiGBP w Wieluniu

 Jak co roku MiGBP w Wieluniu przygotowała cykl bardzo interesujących wydarzeń wpisujących się w obchody XVIII edycji ogólnopolskiej akcji Tydzień Bibliotek – „Znajdziesz mnie w Bibliotece”.

Tegoroczna oferta miejskiej książnicy w sposób szczególny skierowana jest do najmłodszych mieszkańców miasta i gminy Wieluń, albowiem edukacja czytelnicza dzieci jest jednym z najważniejszych  elementów działań instytucji.  Na program tegorocznych obchodów Tygodnia Bibliotek składają się trzy bloki tematyczne.

Pierwszy to kontynuacja projektu kulturalno-edukacyjnego „Literacka Podróż” sfinansowanego ze środków  Fundacji PZU. W ramach przedsięwzięcia w dniach 10-12 maja będzie realizowany cykl spotkań i warsztatów literacko-podróżniczych. Zabierzemy uczestników projektu –   dzieci z klas I-III  z terenu gminy Wieluń w różne zakątki Polski, będzie też podróż w kosmos oraz dyskusja o książce. Wśród gości znajdą się autorzy książek dla dzieci Eliza Piotrowska i Przemysław Wechterowicz oraz  polonistka Anna Kinas. W szkołach podstawowych w Masłowicach i Rudzie oraz w filiach bibliotecznych w Dąbrowie i Turowie odbędą się spotkania z książką w roli głównej.

Drugi ważny element Tygodnia Bibliotek to kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki   działającego przy MiGBP w Wieluniu. Tym razem porozmawiamy o książce Kateriny Tuckowej  „Boginie  Zitkovej”.

Na zakończenie święta bibliotek zaplanowaliśmy prapremierę książki „Jak powstał Wieluń. Legenda”  autorstwa wielunianki Joanny Gradowskiej.  Najnowsze wydawnictwo MiGBP w Wieluniu to   wierszowana forma legendy o powstaniu Wielunia. Ukazanie się książki na wieluńskim rynku wydawniczym to bardzo ważne wydarzenie.  Mamy nadzieję, że publikacja będzie ciekawym elementem edukacji historycznej dla najmłodszych mieszkańców ziemi wieluńskiej.

Wydawnictwo jest efektem współpracy osób i instytucji bezpośrednio związanych z naszym miastem.  Autorką pięknej książeczki jest wielunianka Joanna Gradowska nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 5 w Wieluniu, ilustracje i projekt okładki przygotowała Marcelina Gradowska, prywatnie córka autorki, redaktorem wydania oraz autorem wstępu jest dr Jarosław Petrowicz,a wydawcą Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu. Książka powstała dzięki znaczącemu wsparciu lokalnych sponsorów, wśród których są: Towarzystwo Przyjaciół Wielunia, BOMED Wieluń, Notariusze Wieluńscy, PSS Społem „Tęcza” w Wieluniu.

Prapremiera książki „Jak powstał Wieluń. Legenda” zaplanowana jest na 14 maja 2021r.

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu