O sole Mio – koncert trzech tenorów w Wieluniu

Niezwykłym wydarzeniem w Wieluniu stał się koncert plenerowy zatytułowany O sole Mio. Koncert trzech tenorów.  Zrealizowany we współpracy Muzeum Ziemi Wieluńskiej i Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia w Katowicach, odbył się 3 lipca, ściągnął wielu wielbicieli muzyki klasycznej na taras wieluńskiego muzeum w niedzielne lipcowe popołudnie.

Śpiewa Aleksander Kruczek, akompaniuje Mirella Malorny

Śpiewa Aleksander Kruczek, akompaniuje Mirella Malorny

Śpiewa Tomasz Tracz, akompaniuje Mirella Malorny

Śpiewa Tomasz Tracz, akompaniuje Mirella Malorny

Śpiewa Aleksander Jan Zuchowicz

Śpiewa Aleksander Jan Zuchowicz

Wykonawcami koncertu byli: Aleksander Kruczek – absolwent Wydziału Wokalno – Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie profesora Jana Ballarina, od tego roku solista Teatru Wielkiego w Warszawie, Tomasz Tracz – absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w latach 2008/2009 stypendysta Uniwersytetu Muzycznego w Graz, mający w swoim muzycznym życiorysie współpracę z Teatrem Muzycznym w Poznaniu, Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku, Operą Śląską w Bytomiu, Operą na Zamku w Szczecinie, Aleksander Jan Zuchowicz – absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi, od 2009 roku solista Opery Dolnośląskiej we Wrocławiu. Wokalistom akompaniowała Mirella Malorny – Konopka (fortepian). O twórcach i utworach wykonywanych w iście lekkim, letnim stylu mówiła Ewa Kafel – dyrektor Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia.

Trzech polskich tenorów, śpiewających w tak różnych miejscach, spotkało się w królewskim Wieluniu i zaśpiewało wspaniały, wprowadzający w letni klimat repertuar złożony z pieśni neapolitańskich, arii operowych i operetkowych. Wykonywali partie solowe i partie na trzy głosy, uzupełniając wokalne popisy aktorstwem, czym niesamowicie bawili słuchaczy.

Trzej tenorzy - od lewej Tomasz Tracz,Aleksander Jan Zuchowicz, Aleksander Kruczek, akompaniuje Mirella Malorny

Trzej tenorzy – od lewej Tomasz Tracz,Aleksander Jan Zuchowicz, Aleksander Kruczek, akompaniuje Mirella Malorny

W I części koncertu słuchacze wysłuchali: Funiculi, Funicula Luigi Denza, arii Leńskiego Kuda, kuda z opery Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego (wykonał Aleksander Kruczek), Mamma Mario Meroliego,  arię Una furtiva lagrami z opery Napój miłosny Gaetano Donizettiego (wykonał Tomasz Tracz) oraz Granady Augustina Lary.

Część druga koncertu to: aria Stefana z opery Stanisława Moniuszki Straszny dwór (wykonał Aleksander Jan Zuchowicz), Torna a surriento Ernesto i Giambattisto de Curtisa i tytułowe O sole Mio Eduardio Di Capui i Alfreda Mazzucchi, pieśń, przy której wykonawcy świetnie się bawili patrząc w niebo, które jakby na przekór zasnuło się chmurami…

Napięcie słuchaczy rosło.  Aleksander Kruczek wykonał arię Boniego z operetki Księżniczka czardasza Imre Kalmana, arię La donna e mobile z opery Rigoletto Giuseppe Verdiego (część wspólnie) i razem arię Wielka sława to żart z operetki Baron cygański Johana Straussa.

Trudno było uwierzyć, że koncert kiedyś się skończy. Prowadząca koncert Ewa Kafel jednak o tym przypomniała, zapowiadając ostatnią część koncertu. Złożyły się na nią: Brunetki blondynki Michała Halicza, La spagnola Vincenzo di Chiary, którą w ostateczności wyśpiewano wspólnie z publicznością, jako 100 lat… oraz aria, Co się dzieje, oszaleję z operetki Księżniczka czardasza Imre Kalmana z końcowymi słowami … w rytm walczyka serce śpiewa…

Od lewej Tomasz Tracz, Aleksander Kruczek, Aleksander Jan Zuchowicz

Od lewej Tomasz Tracz, Aleksander Kruczek, Aleksander Jan Zuchowicz

Koncert zakończył się zaśpiewanym na bis O sole Mio i zapowiedzią dyrektora Muzeum Ziemi Wieluńskiej, że koncerty plenerowe w przestrzeni muzealnej wieluńsko – ożarowskiej będą pojawiać się częściej, a potwierdził to obecny na koncercie Paweł Okrasa – burmistrz Wielunia.