„Lustrzane odbicia”

 Na wieluńskim rynku wydawniczym pojawił się siódmy tomik poezji Niny Pawlaczyk „Lustrzane odbicia”. Wydawcą tomiku jest Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu. W niej też odbyła się promocja. Swoją obecnością spotkanie promocyjne zaszczycili przedstawiciele władz samorządowych, prof. Tadeusz Olejnik, ks. prałat Marian Stochniałek, studenci Uniwersytetu III Wieku, przyjaciele poetki i lubiący czytać poezję.

Autorka i Radny Sejmiku Wojewódzkiego

Autorka i Radny Sejmiku Wojewódzkiego

Aktorzy Teatru "wpół do czwartej"

Aktorzy Teatru „wpół do czwartej”

Czyta Bożena Rabikowska

Czyta Bożena Rabikowska

Czyta Autorka tomiku

Czyta Autorka tomiku

Czas na kwiaty

Czas na kwiaty

Rozpoczynając spotkanie, Iwona Podeszwa, dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej, przedstawiła sylwetkę Autorki i jej dotychczasowy dorobek literacki, a jest nim siedem tomików poezji, które ukazały się w latach 2011-2017. Mówiąc o Autorce i jej wierszach zacytowała słowa wstępu Ewy Głogowskiej – „Poetka Nina Pawlaczyk jest wiarygodna, bo cechuje ją szczerość i prawda w dojrzałym, mądrym spojrzeniu na zwierciadło czasu w każdym ludzkim losie. Przy tragicznej świadomości przemijania uczy nas „ kochać” czas, który mamy”.

Tomik „Lustrzane odbicia” kontynuuje przemyślenia Autorki na temat czasu, życia i jego przemijania, rodziny, domu, miejsca, w którym żyje, przyrody, człowieka, wiary, tradycji, kultury, przyjaźni – tematów poruszanych w poprzednich tomikach. Wszystkie zawarte w nim wiersze to credo Poetki.

W wierszach Niny Pawlaczyk, bohaterka jest córką, żoną, matką, nauczycielką, babcią i przede wszystkim kobietą, osobą kochającą i kochaną. Zachwyca ją przyroda i piękno ziemi rodzinnej.  Patrzy na miasto Wieluń i na stare, przywołujące wspomnienia fotografie, w których zatrzymał się czas.

Wszystko, co dla Poetki ważne uwidoczniło spotkanie promocyjne, na które złożyły się wybrane do prezentacji wiersze, czytane przez Autorkę, aktorów Teatru ”wpół do czwartej”, przyjaciół z władz miejskich i multimedialna prezentacja (obrazy i muzyka) przygotowana przez Bożenę Rabikowską.

Wśród wybranych wierszy, malujących osobowość, zachwyty i tęsknoty Poetki, znalazły się: Wyznanie (poświęcony prof. Tadeuszowi Olejnikowi), Mieszanka wybuchowa, Jeśli musisz, „Lecz ludzi dobrej woli jest więcej…” (poświęcony Fundacji na Rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego), Pragnienia, Wakacyjny wiersz, Chrzcielnica kamienna, Słowa, Smak lodów dzieciństwa, Łagodny sen o zamieraniu, Zielnej Pani, Pokuta, Radość czysta, Eurydyki tańczące, Sztuka jesieni, Czar nocy świętojańskiej, Fotografie, Gór piękno, Zanim będziemy, Otwarcie sezonu, Ptakom podobni, Być człowiekiem, Tak prosto, Cóż nadto.

Wszystkie przeczytane wiersze to wielkie wołanie o miłość, szczerość, przyjaźń, szacunek do każdego słowa, a zwłaszcza do tego dobrego, które

 „tworzyć będzie dobry świat-

co nam się przyśnił-ludzki świat

gdzie człowiek dla człowieka-brat.”