Koncert Zespołu „Dobroń” w Muzeum Ziemi Wieluńskiej

8 stycznia 2023 roku zapisał się w Muzeum Ziemi Wieluńskiej wspaniałym koncertem Światowej sławy Zespołu Pieśni i Tańca „Dobroń”. Przez wiele lat zespół występował  i występuje nadal, w wielu krajach, na wielu estradach. Miejscem koncertów były między innymi: Niemcy, Austria, dawny ZSRR, Chorwacja, Czarnogóra, dawna Czechosłowacja, Rumunia, Bułgaria, Serbia, Hiszpania, Finlandia, Holandia, Francja, Włochy, Węgry, Sycylia, a nawet Korea.

Działający  w ramach Gminnego Centrum Kultury  w Dobroniu zespół wystąpił z bogatym repertuarem, który nie ograniczył się tylko do  regionu ale sięgnął do dorobku różnych części Polski. Stąd pieśni i tańce  między innymi z Sieradza, Łowicza, Opoczna, Lublina, Rzeszowa, Krakowa,  górali z Beskidów, Podhala i Żywca.

Na swój artystyczny wizerunek zespół pracuje od 65 lat (powstał w 1958 roku). W tym czasie zdobył wiele znaczących nagród i wyróżnień. W ostatnich latach, w 2017 było to drugie, zaś w 2018 roku – pierwsze miejsce w swojej kategorii na festiwalu w Bosel, w północno-zachodnich Niemczech.

W 2019 roku zespół reprezentował Polskę, region i Gminę Dobroń na unikalnym Święcie Chleba w  francuskim mieście Najac.  W sierpniu 2021 roku ” DOBROŃ” zajął 1 miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Ludowej ,,Złota Leszczyna” organizowanym przez Centrum Kultury Gminy Kutno w Leszczynku. W tym samym roku zespół wystąpił na  międzynarodowym festiwalu POLKA.

Grupa wystawia regionalne widowiska ludowe takie jak unikalny „Siemieniec” i „Wianki”.
W programie ma także tańce narodowe: Polonez, Mazur, Krakowiak, Kujawiak, Oberek, i inne.  Północna.

     

     

     

     

     

     

Muzeum Ziemi Wieluńskiej