Koncert Kwartetu ProForma w Wieluńskim Domu Kultury

 

Grają: Wojciech Strzelecki - gitara basowa, Marcin Żmuda - klawisze, Piotr Lembicz - gitary, Marek Wawrzyniak - perkusja, Przemysław Lembicz - gitara, śpiew

Grają: Wojciech Strzelecki – gitara basowa, Marcin Żmuda – klawisze, Piotr Lembicz – gitary, Marek Wawrzyniak – perkusja, Przemysław Lembicz – gitara, śpiew

W Wieluńskim Domu Kultury 6 maja wystąpił poznański Kwartet ProForma. Istnieje on od 15 lat i, być może jest jedynym kwartetem w Polsce, a także na świecie, w którym gra 5-ciu muzyków (Wojciech Strzelecki- śpiew, kontrabas, gitara basowa, Przemysław Lembicz – śpiew, gitara, Marcin Żmuda – śpiew, instrumenty klawiszowe, Piotr Lembicz – gitary, Marek Wawrzyniak – perkusja, przeszkadzajki). Zapytany o nazwę zespołu, Przemysław Lembicz odpowiedział: „Najpierw była nazwa zespołu, potem zespół i tak już zostało”.

Kwartet ma na swoim koncie ponad 700 koncertów w kraju, Niemczech, na Ukrainie. Towarzyszył na scenie Bobowi Geldofowi, Kazikowi Staszewskiemu, Renacie Przemyk, Przemysławowi Gintrowskiemu, Jackowi Bończykowi, Kubie Sienkiewiczowi, Mirosławowi Czyżykiewiczowi, Grzegorzowi Tomczakowi, Zespołowi Reprezentacyjnemu.

Muzycy na koncertach wykonują własne utwory (piosenki autorskie), jednakże od początku swojej działalności w swój repertuar włączyli ok. 200. utworów Jacka Kaczmarskiego, tria Kaczmarski – Gintrowski – Łapiński oraz piosenki Stanisława Staszewskiego. W repertuarze mają także utwory Georgea Brassensa (tłum. Wojciech Młynarski), Nicka Cave’a, Toma Waitsa, Boba Dylana, w autorskim tłumaczeniu Przemysława Lembicza.

Od lewej: Wojciech Strzelecki,Piotr Lembicz,Marek Wawrzyniak, Marcin Żmuda, w środku Przemysław Lembicz

Od lewej: Wojciech Strzelecki,Piotr Lembicz,Marek Wawrzyniak, Marcin Żmuda, w środku Przemysław Lembicz

.

Kwartet ProForma to zarówno bogate aranżacje jak też instrumentarium. Obok tego podstawowego muzycy grają na kontrabasie, akordeonie, mandolinie, różnych instrumentach perkusyjnych. W 2012 roku zespół wzbogacił się o perkusję.

Piszą muzykę autorską do wierszy K.I. Gałczyńskiego, Jacka Kaczmarskiego, Krzysztofa Gajdy.

Zespół zdobył wyróżnienie i zaproszenie do koncertu laureatów na XXXIV Przeglądzie BAZUNA w Elblągu. Piosenka Noc z ich repertuaru znalazła się w „Złotej Dwudziestce” piosenek przeglądu.

Występowali na imprezach związanych z piosenką poetycką: Zloty listy dyskusyjnej organizowane od 2002 – do 2005 w Przemyślu, który dzięki koncertom i przyjaźni z Markiem Bryzkiem, ich organizatorem, nadal pozostaje dla nich miastem magicznym, do którego chętnie powracają.

Brali też udział w cyklu koncertów multimedialnych w Krakowskim Centrum Kultury „Solvay” z programem Muzeum.

Zespół ma pełnowymiarowe nagrania swoich materiałów. Są to: Biały Dwór (piosenki studyjne i z jednego z koncertów kołobrzeskich, zatytułowanych Nadzieja, który odbywa się co roku od 13. lat), Śmierć nie jest końcem (singiel z 3 utworami zapowiadającymi płytę studyjną Na końcu świta z 16 piosenkami do tekstów własnych, Krzysztofa Gajdy, K.I. Gałczyńskiego, Jacka Kaczmarskiego oraz z tłumaczenia Nicka Cave’a i Boba Dylana).

Na wieluńskim koncercie, który poprowadził Przemysław Lembicz (słowo o utworach, śpiew, gra na gitarze), muzycy zagrali piosenki do słów Stanisława Staszewskiego, Jacka Kaczmarskiego, piosenki wykonywane przez Trio Kaczmarski – Gintrowski – Łapiński oraz utwory własne z płyty Na końcu świta.

Wykonali m.in.: Notoryczna narzeczona, Prosty człowiek z dwupłytowego albumu Wiwisekcja (nagranie z Kazikiem Staszewskim), Błazen, Biały Dwór, Morze nieszczęść, Wanda Rutkiewicz (z płyty Na końcu świta), Casanova Fellini z programu Mury, Rybi puzon Toma Waitsa w tłumaczeniu Romana Kołakowskiego i inne …