Instalacja Krzyża w kościele w parafii św. Barbary w Wieluniu

Czwartek, 29 listopada. Pod budujący się kościół w parafii św. Barbary w Wieluniu podjechał samochód z rejestracją KN, rozpoznajemy, powiat nowosądecki. Na nim Chrystusowy Krzyż, na Krzyżu postać Ukrzyżowanego.  Przywożący to p. Marian Pajor – rzeźbiarz artystyczny z Łososiny Dolnej, absolwent Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Spod jego dłuta, jak mówi, wychodzą rzeźby różnorodne: małe i monumentalne, sakralne i świeckie, naturalnie kolorowane i polichromowane ze złoceniami. Rzeźbi w kamieniu i drewnie, wg własnego lub powierzonego projektu, dostosowując się do indywidualnych życzeń zamawiającego.

Krzyż wyrzeźbiony do kościoła w parafii św. Barbary to rzeźba monumentalna, ważąca ok. 370 kg.  Wykonany jest z drzewa dębowego w kolorze rustykalnym. Jego wymiary to 5, 5 m wysokości i 2, 57 rozpiętość ramion. Na nim postać Chrystusa wyrzeźbiona w drzewie lipowym, w rozmiarze 2,47 m, lekko woskowana w celach ochronnych. Wszystkie elementy, jak powiedział p. Marian Pajor, są klejone, by w ten sposób uzyskać stabilność krzyża i postaci. Włosy Chrystusa są przyciemnione i koloryzowane tak, by nie płowiały. Korona na głowie Chrystusa jest wydłubana z 21 różnych materiałów.  Całość, mówił artysta, to moje wyobrażenie Chrystusa na krzyżu.

       

       

       

Postać Chrystusa z rzeźby p. Mariana Pajora pięknie opisują słowa wiersza S.M. Fidelii Janas CSSF:

Ramiona Twoje rozwarte

jak księgi otwartej karty,

głowa na piersi  zwieszona

i bok miłością rozdarty,

stopy jak strzały gładkie,

ich palce jak struny lutni,

zaklętyś mój Panie w znak krzyża,

tak prosty i tak absolutny.

Krzyż do kościoła został wniesiony przez mężczyzn z parafii przed godziną 15.00. Tu został powitany przez księdza proboszcza Jarosława Borala i księdza Andrzeja Kornackiego, organistę Tomasza Grajnerta oraz przybyłych na krótką adorację parafian. Zabrzmiała Pieśń do Ducha Świętego, a po niej modlitwa księdza proboszcza rozpoczynająca adorację Krzyża: „Duchu Święty, jesteśmy pewni, że od chwili, w której rozpoczniemy adorację Krzyża Ty, Duchu Święty, poprowadzisz nas i nauczysz kochać Krzyż. Kiedy stajemy wobec Krzyża, na którym Jezus Chrystus oddał życie za zbawienie świata, milczenie wydaje się bardziej stosowne od słowa…”.

Były pieśni i słowa poświęcone Krzyżowi wypowiadane przez parafian, była także Koronka do Miłosierdzia Bożego.  Każdy, kto chciał, mógł do godziny 16.00 adorować Krzyż indywidualnie, wpatrywać się do woli w twarz Chrystusa, w Jego oczy, bo jak powiedział ks. Jarosław, tylko do godziny 16.00 Chrystus będzie tak blisko nas, o 16.00 rozpocznie się moment zawieszenia krzyża w prezbiterium.

Od czwartkowego popołudnia Krzyż zdobi prezbiterium kościoła, zachwyca swoją urodą i cieszy nie tylko indywidualnych ofiarodawców, ale także członków Stowarzyszenia „Razem możemy więcej” im. Matki Teresy  Kierocińskiej, którzy dołączyli do grona ofiarodawców. Krzyż został uroczyście poświęcony 4 grudnia w dzień odpustu parafialnego ku czci św. Barbary.  Aktu poświęcenia dokonał misjonarz ks. Paweł Pakuła . W kronice parafialnej pozostaną fotografie z przyjęcia Krzyża, z Jego adoracji i instalacji w prezbiterium kościoła oraz z poświęcenia.