„Herbert i przyjaciele”- widowisko literacko – muzyczne

Zbigniew Herbert (1924 – 1998) eseista, poeta, dramaturg, autor cyklu „Pan Cogito, autor wielu listów do przyjaciół, innych pisarzy i swoich mistrzów – Henryka Elzenberga, Jerzego Zawieyskiego.

Listy pisane do przyjaciół stały się podstawą scenariusza widowiska literacko – muzycznego „Herbert i przyjaciele” opracowanego przez polonistkę Annę Mazur i zagranego przez uczniów I LO im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu. Widowisko zaprezentowano 22 listopada na małej scenie Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu. Scenariusz powstał w oparciu o listy pisane przez poetę w ciągu 40 lat do londyńskich przyjaciół – Magdaleny i Zbigniewa Czajkowskich. Z zebranych przez Magdalenę Czajkowską listów w książce „Herbert i „Kochane Zwierzątka”, (bo tak nazywał swoich przyjaciół i była to metafora przyjaźni) wyłonił się  człowiek pełny humoru, serdeczności, życzliwy ludziom, opowiadający o swoich perypetiach życiowych, o swojej pracy i twórczości, człowiek zatroskany o los przyjaciół, określający brak listów od nich słowami  – „dotkliwy brak wiadomości” potrzebnych do ogrzania „posiwiałego serca”.

Listy, wiersze poety i pięknie dobrane utwory muzyczne („Miejcie nadzieję”, „Jest takie miejsce, jest taki kraj”) oraz odtworzony głos poety czytającego „Przesłanie Pana Cogito” zapadły w pamięć słuchaczy.

Widowisko obejrzała młodzież I LO im. Tadeusza Kościuszki, Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Długosza i podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Skrzynnie