18 listopada w Wieluńskim Domu Kultury odbyło się spotkanie wieluńskich mundurowych z słuchaczami Wieluńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Spotkanie przybrało formę debaty społecznej pod hasłem „Bezpieczny i świadomy senior”. Tematem przewodnim spotkania było przybliżenie przestępstw, których ofiarami najczęściej padają osoby starsze oraz bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Seniorzy podczas spotkania otrzymali odblaski i poinformowali funkcjonariuszy o problemach jakie napotykają w codziennym życiu.
18 listopada 2021 roku w sali Wieluńskiego Domu Kultury odbyła się debata „Bezpieczny i świadomy senior”. Spotkanie otworzył p.o. I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Wieluniu nadkom. Adam Czerwiński. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Zastępcy Burmistrza Wielunia Joanny Skotnickiej-Fiuk, Komendanta Straży Miejskiej w Wieluniu Jarosława Surmy oraz Tomasza Olejnika z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi Oddział Terenowy w Sieradzu.
Na samym początku wieluńscy mundurowi omówili przestępstwa, których najczęściej ofiarami są osoby starsze. Wykorzystując prezentację multimedialną przybliżono mechanizmy działania sprawców przestępstw wyłudzających pieniądze metodą „na wnuczka”, „na policjanta” lub „na urzędnika”. Mundurowi w trakcie spotkania uczulali seniorów, iż sposoby wyłudzania pieniędzy bardzo szybko się zmieniają.
Coraz częściej pojawiają się oszustwa na „pracownika banku”, który sugerując, że zgromadzone na rachunku bankowym pieniądze są zagrożone nakłania do ich przesłania na inny rachunek. Omówiono również przestępstwa wyłudzania pieniędzy z wykorzystaniem kodu blik, czy też przy pomocy fałszywych wiadomości sms informujących o konieczności dopłaty do rachunku za prąd.
Podczas spotkania policjanci przestrzegali przed nadmiernym zaufaniem wobec osób obcych oraz przekazali cenne wskazówki, które pomogą wystrzegać się niebezpieczeństw związanych z przestępstwami popełnianymi na osobach starszych.
– relacjonuje oficer prasowy KPP w Wieluniu st. asp. Katarzyna Grela
Podczas debaty głos zabrał także Tomasz Olejnik z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi Oddział Terenowy w Sieradzu.
Tomasz Olejnik omówił kwestie związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, zwłaszcza w kontekście przepisów prawnych, które uległy zmianie, a dotyczące bezpieczeństwa pieszych. Podczas spotkania przekazane zostały słuchaczom cenne wskazówki i informacje w zakresie bezpiecznego korzystania z dróg – senior jako pieszy, rowerzysta czy kierujący pojazdami mechanicznymi.
Przypomniano również o konieczności noszenia odblasków, szczególnie w porze jesienno-zimowej, kiedy szybko zapada zmrok. W trakcie debaty wykorzystane zostały alkogogle. Słuchacze dzięki nim mogli przekonać się jak alkohol i narkotyki zaburzają percepcję.
W trakcie spotkania policjanci przedstawili również działanie interaktywnych narzędzi takich jak: Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji „Moja komenda”. Wskazali seniorom w jaki sposób można przekazywać informacje o zagrożeniach oraz jak najłatwiej skontaktować się z właściwym dzielnicowym bez konieczności wychodzenia z domu.
– dodaje rzecznik wieluńskiej policji
Pod koniec spotkania przyszedł czas na dyskusję, podczas której seniorzy dzielili się własnymi doświadczeniami oraz zgłaszali uwagi i potrzeby w zakresie ich bezpieczeństwa. Przed samym zakończeniem spotkania seniorzy wypełnili przygotowane ankiety, w których wyrazili swoje zdanie na temat oceny i wartości przeprowadzonej debaty.
Wszyscy obecni na debacie seniorzy otrzymali ulotki informacyjne dotyczące bezpieczeństwa seniorów oraz elementy odblaskowe ufundowane przez WORD w Łodzi OT w Sieradzu oraz Gminę Wieluń.
Ewa Misiak – Kocham Wieluń
Źródło: KPP w Wieluniu