„Radość niepodległości”

Taki tytuł nosił koncert wykonany w ramach XXVI edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa zbiegła się ze 100 – leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.  Dlatego też wszystkie przedsięwzięcia artystyczne i muzealne mają w podtekście wątki historyczne. W Ożarowie, w dniu 16 września 2018 r., w starym modrzewiowym dworze, w sali kominkowej odbył się spektakl słowno – muzyczny zatytułowany Radość niepodległości. Jego wykonawcami byli: Leszek Wolniak – śpiew, trąbka, recytacje, Tadeusz Karolczak – gitara, Joanna Frontczak – prowadzenie koncertu.

Leszek Wolniak – kaliszanin, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu, Akademii Muzycznej we Wrocławiu i w Łodzi. W latach 1986-1989 koncertował w Wiener Oper Mozart, potem przebywał na rocznym kontrakcie w Turyngii, gdzie występował, jako trębacz solista. W latach 1980-1988 współpracował z kwintetem instrumentów blaszanych Filharmonii Narodowej, w latach 1992-1997 był solistą trębaczem w Symfonicznej Orkiestrze w Kaliszu. Przez 30 lat był nauczycielem PSM w Kaliszu. W tym czasie założył zespół Calisia Band złożony z uczniów ostatniej klasy szkoły muzycznej II stopnia i filharmoników kaliskich. Zespół grał muzykę filmową, big band oraz transkrypcje utworów symfonicznych, występował w partnerskich miastach Kalisza, także w Holandii, brał udział w koncertach Jesienna Kamerata.

Tadeusz Karolczak (ur. W Krotoszynie), absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu, jednej ze szkół muzycznych średnich w Łodzi i Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie gitary prof. Aleksandra Kowalczyka (1983).  Przez 30 lat nauczyciel Państwowej szkoły Muzycznej w Kaliszu, wykładowca na Wydziale Pedagogiki Artystycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Kaliszu. Od roku 1987 wykładowca w Zakładzie Edukacji Artystycznej z zakresu sztuki muzycznej. Współpracuje z Filharmonią kaliską. Od 1992 roku pracuje także w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Krotoszynie.

W 2015 roku artyści rozpoczęli wspólne próby. Efektem współpracy był wieluński koncert Ocalić od zapomnienia, w którym artyści zaprezentowali się 30 kwietnia 2016 roku.

W programie koncertu ożarowskiego znalazły się m.in.: utwory Marka Grechuty (Te dni, których jeszcze nie znamy, Będziesz moją panią), Krzysztofa Daukszewicza, Leonarda Cohena ( Alleluja, Tańcz mnie), Adama Asnyka (Dziwny sen, Gdybym był młodszy), Cypriana Kamila Norwida (Moja piosnka 2), Wisławy Szymborskiej, Wojciecha Młynarskiego (W szkole wolności, Niewielkie słowo „przyzwoitość”), Bułata Okudżawy (Modlitwa), Jonasza Kofty (Taką cię wymyśliłem), Jacka Kaczmarskiego (Nasza klasa), Czesława Miłosza (Na dzień dobry), Stefana Witwickiego (Do sosny polskiej), Michała Ogińskiego (Pożegnanie Ojczyzny) Czesława Niemena (Jednego serca)

      

      

      

        

Koncert, który był sentymentalną podróżą po polskiej kulturze, polskiej poezji, polskim języku, (ale nie tylko), i prezentem urodzinowym dla Adama Asnyka (180 rocznica urodzin), zakończył się bisem. Na bis artyści wykonali Modlitwę Bułata Okudżawy i Alleluja Leonarda Cohena.

      

Koncert poprzedziło otwarcie wystawy „Magia winylowej płyty” ze zbiorów kolekcjonera Bogusława Nowaka. Wystawa stała się niebywałym przeżyciem dla kolekcjonerów i pasjonatów muzyki odtwarzanej z winylowej płyty. Autor wystawy zadbał o to by w oficynie dworskiej, miejscu ekspozycji, zabrzmiała muzyka lat minionych odtwarzana na specjalnie przygotowanych starych gramofonach.