9 września 2023 – XII edycja Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania w Wieluniu

XII edycję Narodowego Czytania w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu  rozpoczęła  pani Maria Sieczka piosenką „Rzeka marzeń” z repertuaru Grażyny Łobaszwskiej. Po bardzo nastrojowej piosence,  dyrektor Iwona Podeszwa zacytowała fragment listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy na temat wybranej do narodowego czytania powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” w którym napisał:

To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu

W dalszej części listu Prezydent dodał:  Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności …

Kontynuując ,dyrektor Iwona Podeszwa przypomniała, że Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu w Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania bierze udział od chwili jej zainicjowania czyli od 2012 roku.  Na skwerku przy bibliotece miłośnicy polskiej literatury wysłuchali: w 2012 roku fragmentów Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, w 2013 roku fragmentów dzieł Aleksandra Fredry, w roku 2014 fragmentów trylogii Henryka Sienkiewicza, w roku 2015 „Lalki” Bolesława Prusa, w 2016  urywków Quo Vadis  Henryka Sienkiewicza, w 2017  fragmentów „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. W roku 2018, w związku z jubileuszem 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W roku 2019 czytano Nowele polskie (zbiór 8 utworów Elizy Orzeszkowej. Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego). Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Lekturą Narodowego Czytania w  2020 roku była” Balladyna” Juliusza Słowackiego, w 2021 roku „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, w roku 2022  „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

W roku 2023 miłośnicy polskiej literatury wysłuchali fragmentów powieści „Nad Niemnem”, najbardziej znanej powieści Elizy Orzeszkowej podejmującej tematykę Powstania Styczniowego z 1863 roku.  Powieść powstała w latach 1886–1887.  W 1888 roku ukazała się w formie książki.  Książka zawiera barwne opisy nadniemeńskiej przyrody i odwołania historyczne sięgające aż do początków XVI wieku (legenda o Janie i Cecylii), ponadto bardzo wyraziste postaci bohaterów.   W 1939 roku ukończono jej pierwszą  ekranizację. Kolejna ekranizacja to połowa lat 80. XX wieku.

W bohaterów powieści wcielili się aktorzy Teatru „wpół do czwartej” działającego w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej, muzycznie ubogaciła Maria Sieczka. Scenografię i nagłośnienie przygotowali pracownicy biblioteki.