IX Muzealny Rajd Rowerowy na trasie Wieluń-Ożarów

Rajd, który odbywał się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. pod hasłem „Żywe dziedzictwo. Tradycja od pokoleń” rozpoczął się 9 września o godzinie 10.00 przy Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Z Wielunia wyjechało około 60 uczestników.  Trasa biegła przez tory dawnej kolejki wąskotorowej do Ożarowa i dalej do Kocilewa, gdzie znajduje się odrestaurowany wiatrak typu „koźlak”.

Stojący na wietrznym wzgórzu wiatrak doczekał się „gospodarzy”.  W obejściu zjawiła się czteroosobowa rodzina młynarska. Wszystkie figury to efekt pracy rzeźbiarzy.  Wykonali oni swoje rzeźby podczas ożarowskiego pleneru rzeźbiarskiego zorganizowanego przez Nadleśnictwo Wieluń i Muzeum Ziemi Wieluńskiej w ramach projektu „Od drewna z lasu do rzeźby wielkogabarytowej”.

O godzinie 11.30, kiedy uczestnicy rajdu zjawili się obok wiatraka, dokonano podsumowania projektu i oficjalne przedstawiono „rodzinę młynarską” zachwyconym gościom.

Dalsza część rajdu to dojazd do ożarowskiego dworu- siedziby Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie. W parku, który rozciąga się obok dworu na przestrzeni 5 hektarów, tuż obok tzw. kantorka, uczestnicy rajdu zostali zaproszeni na poczęstunek, po którym już zrelaksowani i pełni sił obejrzeli odnowione wnętrze dworu, zwiedzili wystawę czasową prac pani Marzeny Uryszek w tzw. „kamienicy”.

Do godziny 14.30 miłośnicy dwóch kółek mogli spacerować po dworskim parku i podziwiać wiekowe okazy drzew.

O godzinie 16.00  uczestnicy rajdu podjechali Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

Zdjęcia z Ożarowa/ FB Muzeum Ziemi Wieluńskiej