W sobotę, 29 czerwca, w Muzeum Ziemi Wieluńskiej otwarta została wystawa malarstwa prof. Jana Szancenbacha – wybitnego przedstawiciela polskiego koloryzmu, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Profesor Jan Szancenbach był synem dra Jana Szancenbacha, jeńca obozu w Starobielsku zamordowanego w Charkowie oraz Marii Skłodowskiej – Szancenbachowej, artystki malarki, uczennicy Olgi Boznańskiej. Zbiory po artyście zgromadził …
czerwiec 2019 archive
cze 29 2019
Festiwal Literatury „Zarzewie” – spotkanie z Krzysztofem Kuczkowskim, Jarosławem Jakubowskim, Wojciechem Gawłowskim
W dniach 26 -28 czerwca w Wieluniu odbywał się Festiwal Literatury Zarzewie. Głównym organizatorem i pomysłodawcą Festiwalu Literatury Zarzewie była Fundacja „Słowem Pisane”. Nazwa i myśl przewodnia festiwalu nawiązywały do zapomnianego dziś słowa „Zarzewie” – rozniecanie ognia, żaru, którego synonimem jest słowo Początek. Ideą Festiwalu stało się podjęcie wspólnego wysiłku przez czytelników i twórców literatury …
cze 28 2019
Festiwal Literatury „Zarzewie” – spotkanie z Anną Kubarycz i Rafałem Rutkowskim
Kolejny, drugi dzień Festiwalu Literatury „Zarzewie” odbył się 27 czerwca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Mokrsku. Myślą przewodnią dnia były „Literackie debiuty”, a mówili o nich poeci Anna Kubarycz i Rafał Rutkowski. Anna Kubarycz ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Działoszynie w klasie o profilu ogólnym z elementami dekoratorstwa. Pasjonuje się poezją współczesną, muzyka i rękodziełem. Jej …
cze 28 2019
Zakończenie oktawy Bożego Ciała u sióstr Bernardynek w Wieluniu
W czwartek, 27 czerwca, wierni wszystkich parafii przeżywali uroczystości kończące oktawę Bożego Ciała. W Wieluniu, uroczyste zakończenie Oktawy Bożego Ciała, połączone z procesją eucharystyczną do czterech ołtarzy,odbyło się tradycyjnie w kościele p.w. św. Mikołaja u sióstr Bernardynek. Tegorocznym uroczystościom przewodniczył ks. Wojciech Drobiec, proboszcz z parafii św. Jana Chrzciciela w Łaszewie. Procesję poprzedziła uroczysta Msza …
cze 27 2019
Wieluński Dom Kultury przypomniał tradycję Nocy Świętojańskiej
Słowiańskie święto Nocy Świętojańskiej, zwanej też Nocą Kupały, obchodzono w czasie najkrótszej nocy w roku z 23 na 24 czerwca. Było to święto powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie mające zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. Wtedy to zwyczajowo rozpalano ogniska, w których palono zioła (piękny opis w powieści Stara Baśń J.I. Kraszewskiego). Nawiązując do tradycji, Wieluński Dom Kultury, 23 czerwca, przygotował w parku im. …