Festiwal Literatury „Zarzewie” – spotkanie z Anną Kubarycz i Rafałem Rutkowskim

Kolejny, drugi dzień Festiwalu Literatury „Zarzewie” odbył się 27 czerwca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Mokrsku. Myślą  przewodnią dnia były  „Literackie debiuty”, a mówili o nich poeci  Anna Kubarycz i  Rafał Rutkowski.

Anna Kubarycz ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Działoszynie w klasie o profilu ogólnym z elementami dekoratorstwa. Pasjonuje się poezją współczesną, muzyka i rękodziełem. Jej wiersze ukazały się w tygodniku Angora i w antologii Regionalnego Klubu Literackiego „Drzewo Poznania”. W kwietniu 2018 r. nakładem wydawnictwa Miniatura z Krakowa ukazał się jej debiutancki tomik „Potrzeby fizjo (nie)logiczne”

Rafał Rutkowski jest absolwentem Wydziału Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa KUL. Jest laureatem projektu „Połów”. Wiersze publikował w różnych czasopismach: w Odrze, Ricie Baum, Art Papierze, Zeszytach Poetyckich,Opcjach, Wakacie, Arteriach, Helikopterze. Jest autorem książki poetyckiej „Chodzę spać do rzeki” (Zeszyty Poetyckie 2015), nagrodzonej w XII Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji” na najlepszy debiut poetycki roku. Był także laureatem  lubelskiej nagrody kulturalnej „Żurawie”. Aktualnie jest stypendystą Wydziału Kultury Urzędu miasta Lublin, organizatorem cyklu spotkań poetyckich „Przystanek poetów” w Centrum Kultury w Lublinie. W kwietniu 2018 roku  nakładem wydawnictwa WBP i CAK ukazała się jego druga książka poetycka „Wywołuję siebie z ruin”

W wywiadzie dla Radia Ziemi Wieluńskiej powiedzieli:

Anna Kubarycz:
– Czy ciężko jest być poetą w dzisiejszych czasach? Dla mnie jest to autoterapia, to bardzo ważna rzecz. Nie jest ciężko, ciężko może jest dla czytelnika, a dla mnie to po prostu moja pasja i moje spełnianie się. 

Rafał Rutkowski:
– Wydaje mi się, że być poetą to  samo, co być człowiekiem. Posłużę się cytatem: „Być może istnieją czasy piękniejsze, ale te są nasze”. Wydaje mi się, że każdy z nas ma swoją drogę, ma swój krzyż do niesienia i poetom tak samo ciężko jest, jak było i czasy nie mają tu nic do rzeczy. 

Zadanie współfinansowane z budżetu województwa łódzkiego

Zdjęcia – Grzegorz Nowak – Radio Ziemi Wieluńskiej