Zakończony projekt „Historia i tradycja na starej fotografii”

25 września b.r., Zarząd i członkowie Szynkielowskiego Stowarzyszenia Razem uroczyście zakończyli projekt pn.”Historia i tradycja na starej fotografii” realizowanego w ramach Programu „Grant na lepszy start” współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich realizowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, którego autorką jest Małgorzata Kaźmierczak. W przygotowania do uroczystości zaangażowane było całe grono osób, a efekt ich wspólnej pracy to wspaniała, wprowadzająca w atmosferę i klimat dawnych lat, dekoracja.

Pomysłodawcy projektu "Historia i tradycja na starej fotografii"

Pomysłodawcy projektu „Historia i tradycja na starej fotografii”

Uczestnicy spotkania kończącego projekt "Historia i tradycja na starej fotografii"

Uczestnicy spotkania kończącego projekt „Historia i tradycja na starej fotografii”

Uroczystość rozpoczął koordynator projektu – Michał Domański, który powitał licznie przybyłych na uroczystość gości i dokonał podsumowania realizacji projektu. Susan Sontag pisała, że „siła fotografii tkwi w tym, że przenosi przeszłość w przyszłość.”  Wiele w tym prawdy – stare, osnute mgiełką tajemnicy zdjęcia, mają w sobie niepowtarzalny czar. Przykuwają uwagę, zatrzymują na sobie wzrok, aż proszą się o wspomnienie…
Takich wspomnień było wiele podczas prelekcji „Ludzie parafii na starych fotografiach” przedstawionej przez dr Bożenę Rabikowską. Kim byli ludzie na fotografiach sprzed lat?

Dr Bożena Rabikowska mówi o osobach na fotografii z 1937 roku

Dr Bożena Rabikowska mówi o osobach na fotografii z 1937 roku

To nieobecni już bliscy z czasów ich młodości, czyli tacy, których zgromadzeni na spotkaniu dorośli nie pamiętają, a dzieci i młodzież nigdy nie znała: wąsaci pradziadkowie i prababki w zaaranżowanych pozach, pyzate buzie dziadków – wtedy maluchów w krótkich spodenkach i uśmiechnięte babcie – małe dziewczynki z ogromnymi kokardami we włosach… Podczas realizacji projektu udało się zrealizować wszystkie zaplanowane w harmonogramie działania. Na podstawie zebranych starych fotografii od mieszkańców parafii Szynkielów, opracowana została Kronika oraz wystawy tematyczne związane z historią parafii, szkoły, rodzin.  Można było podziwiać również ramki na zdjęcia – efekt pracy uczestników warsztatów artystycznych. Uwagę przykuwały zdjęcia i opisy kapliczek i krzyży w wystawie „Szlakiem przydrożnych kapliczek”.

Fragment wystawy tematycznej

Efektem realizacji projektu są wystawy tematyczne.  Szczególny podziw wzbudziły prace fotograficzne dzieci i młodzieży zgłoszone na konkurs pn. „Mój pierwszy album”. W trakcie spotkań,prelekcji i warsztatów wykorzystane zostały zakupione ze środków zaplanowanych w budżecie projektu, urządzenia (projektor z ekranem), artykuły i materiały.

Zadaniem współczesnych jest pamięć o przeszłości. To na niej buduje się teraźniejszość. Stare, pożółkłe fotografie są niemymi świadkami wielu wydarzeń, historii ludzi i całych rodzin. Stanowią nieocenione źródło wiedzy o przeszłości każdej „małej ojczyzny”…

.