Zaczytani – IV Ogólnopolska Akcja”Czwarta Przerwa na czytanie” w Zespole Szkół Specjalnych w Wieluniu

10 maja 2019 roku uczniowie , nauczyciele, rodzice i pracownicy szkoły włączyli się w IV Ogólnopolską Akcję Czytania na Przerwie. Na pierwszych dwóch wyznaczonych przerwach, w każdym zakątku szkoły, można było zobaczyć miłośników książki, którzy  na ławce czy w sekretariacie lub  na świetlicy pochłonięci byli czytaniem swojej ulubionej lektury.  W sumie czytało 45 osób.

Kolejnym akcentem akcji były warsztaty czytelnicze dla najmłodszych  zatytułowane ,,Poznajemy twórczość Jana Brzechwy’’. Naszym wyjątkowym gościem była prawdziwa miłośniczka książek i propagatorka czytelnictwa Pani Magdalena Wicher –  Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu. Pani dyrektor przeczytała dzieciom wybrane utwory Jana Brzechwy: ,,Pomidor’’, ,,Chrzan’’, ,,Arbuz’’, ,,Na straganie’’.  Do wspólnej zabawy  zachęciła wszystkich  piosenka ,,Pomidor’’ w wykonaniu Michała Bajora.  Uczestnicy warsztatów odgadywali zagadki : Jakie to warzywo? Jaki to owoc? Następnie w nawiązaniu do utworu ,,Na straganie’’, każde dziecko wykonało szablon wybranego warzywa. W trakcie kolejnego wspaniałego odczytania utworu przez naszego gościa dzieci prezentowały swoje prace. Nie zabrakło ciekawostek z życia Jana Brzechwy i przypomnienia jego innych utworów dla dzieci.  Następnie  warsztaty czytelnicze zamieniliśmy na warsztaty kulinarne. Udaliśmy się do pracowni technologii gastronomicznej, gdzie dzieci przygotowały zdrową sałatkę warzywną. W trakcie wędrówki kulinarnej zaakcentowaliśmy zalety zdrowego odżywienia i zachęcaliśmy  do włączania do naszej diety jak największej ilości warzyw.

Bardzo dziękujemy za podróż w świat utworów Jana Brzechwy Pani  Magdalenie Wicher. Pani Dyrektor żegnając się z nami  przekazała dzieciom  płytę ,, Zawierszowani’’. Liczymy na dalszą współpracę . W tym dniu odbyły się także lekcje biblioteczne, a wszystko po to , by dzieci  pamiętały że czytanie poszerza ich horyzonty i poprawia zrozumienie świata.  Każda książka jest jak podróż do cudzego kraju, a wszystko cokolwiek czytamy pozostawia w naszych umysłach okruchy informacji. Poprzez naszą akcję zachęcamy dzieci do czytania, by pokazać , ile frajdy może przynieść zabawa z książką, gdy najmłodszy czytelnik chętnie  po nią sięgnie .

Źródło: Lena Macuga Zespół Szkół Specjalnych