W 2000 roku, jeszcze za życia św. Jana Pawła II ustanowiono i zaczęto obchodzić w Polsce doroczny Dzień Papieski, podyktowany troską papieża Jana Pawła II o formację młodego pokolenia Polaków. Tegoroczny Dzień Papieski z tytułem Totus Tuus, zaczerpniętym z herbu papieskiego Jana Pawła II, obchodzony w 100. rocznicę jego urodzin i 15. rocznicę śmierci jest kolejnym wyrazem wdzięczności Bogu za dar papieża Polaka i za Jego posługę Kościołowi w Polsce i na świecie oraz widomy znak utrwalania Jego duchowego dziedzictwa, którym jest przekazywanie prawdy o Bogu i człowieku, którego Bóg zaprasza do swojego stołu.
Każdy do tego stołu jest zaproszony i może przy nim zasiąść, jeśli nie zlekceważy zaproszenia. Święty Jan Paweł II Boże zaproszenie przyjął i tak jak Piotr odpowiedział Bogu: – „Panie Ty wiesz, że Cię kocham” i usłyszał tak jak święty Piotr: – „paś owce moje”. Pasł je i troszczył się o nie przez 27 lat. Przez 27 lat umacniał powierzone sobie owce w wierze, uczył jak wielką moc ma modlitwa i jak ważna jest świadomość obecności Boga w życiu. Przez 27 lat promieniował świętością, bo ukochał Różaniec święty i całkowicie zawierzył się Maryi –Totus Tuus.
Obchodzony w Polsce XX Dzień Papieski to kolejny rok wznoszenia żywego pomnika Ojcu Świętemu przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Ten żywy pomnik to blisko 2000 stypendystów wspieranych stypendiami przez Fundację każdego roku – uczniów i studentów pochodzących z polskich wsi i małych miasteczek. Przez ofiary składane do puszek, młodym i zdolnym, ale ubogim Polakom, przynosimy nadzieję i zaspokajamy ich edukacyjne aspiracje.
W tym roku, innym niż poprzednie, roku epidemii koronawirusa, tak naprawdę pozostała tylko kwesta, uczestnictwo w Eucharystii i wysłuchanie listu przygotowanego 29 sierpnia przez Konferencję biskupów polskich na Jasnej Górze. Mimo rygorów i obostrzeń, na ulicach w pobliżu kościołów, kwestowali wolontariusze. Tak było i w Wieluniu, w którym nie zabrakło także „papieskich kremówek” przygotowanych przez młodzież z parafii św. Józefa.