W niedzielę, 5 marca, w Wieluńskim Lasku przy stadionie piłkarskim odbyła się XI edycja biegu „Tropem Wilczym” – Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W wieluńskiej edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzięło udział 226 biegaczy. W Wieluniu wystartowali zarówno doświadczeni biegacze jak i początkujący, starsi i młodsi, wszyscy ci którzy chcieli oddać hołd Żołnierzom Niezłomnym.
Bieg „Tropem Wilczym” odbył się 5 marca, wzorem lat poprzednich w Lasku Miejskim przy stadionie WOSiR w Wieluniu, już po raz jedenasty w Polsce a siódmy w Wieluniu. Tradycyjnie biegacze mieli do pokonania dystans długości 1963 metrów upamiętniający rok śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – Józefa Franczaka ps. Lalek.
Organizatorem wieluńskiego biegu jest Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej czyli PKS Wieluń. sp. z .o.o. oraz stowarzyszenie Wieluń Biega. Uczestników biegu powitał Prezes spółki PKS Wieluń Ryszard Graczyk wraz z zastępcą Mariuszem Muszalskim. Następnie profesjonalną rozgrzewkę poprowadził Łukasz Stanek.
Tegorocznym zwycięzcą biegu został 16-letni Michał Bator z Krzeczowa. Szczegółowe wyniki XI edycji biegu „Tropem Wilczym” – Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wieluniu można znaleźć na stronie dostartu.pl – tutaj.
Po raz kolejny biegacze oddali hołd Żołnierzom Niezłomnym. 5 marca 2023 r. odbyła się XI edycja biegu „Tropem Wilczym” – największej imprezy masowej towarzyszącej obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Patronami tegorocznej odsłony byli: Alicja Wnorowska, Irena Szajowska, rtm. Witold Pilecki oraz Tadeusz Płużański.
W ubiegłym roku w biegu wzięło udział ponad 75 000 uczestników z 370 miast na całym świecie. W tym roku również dopisała frekwencja. Uczestnicy ścigali się na dystansie honorowym 1963 metrów, upamiętniających datę śmierci Józefa Franczaka „Lalusia” – ostatniego Żołnierza Wyklętego, który poległ w walce. W niektórych miastach odbyły się także biegi na 5 i 10 km.
Bieg „Tropem Wilczym” upamiętnia żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, które działało w latach 1944–1963 w przedwojennych granicach Polski.
Wskutek terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło wiele tysięcy osób, które zginęły na mocy wyroków sądowych, zostały zamordowane lub zmarły w siedzibach Urzędów Bezpieczeństwa, więzieniach i obozach, a także poniosły śmierć w walce lub w trakcie działań pacyfikacyjnych. Ciała ofiar grzebano m.in. w utajnionych i często nieznanych do dziś miejscach.
Pierwsza edycja biegu odbyła się w 2013 roku, stając się z czasem imprezą o międzynarodowym zasięgu. Do tej pory wzięli w nim udział mieszkańcy takich miast, jak Wilno, Wiedeń, Londyn, Chicago, Nowy Jork czy Sydney.
– czytamy o biegu na stronie IPN: tutaj
Bieg Pamięci to cykliczna impreza biegowa, która po raz kolejny odbędzie się w Wieluniu. W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek).
W trakcie biegu odbyła się także licytacja fantów od sponsorów oraz zbierano środki dla zmagającego się z SMA Jasia z Pajęczna. Środki zebrano w wysokości około 2,3 tys. zł. Zbiórka środków dla chorego Jasia odbywa się też na siepomaga.pl czyli – tutaj.
Ewa Misiak – Kocham Wieluń