X. Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Ożarowie

Kolejny, jubileuszowy X Sejmik Teatrów Wiejskich, odbył się w dniach 2 – 3 lipca 2016 r.. Miejscem sejmiku tradycyjnie była sala OSP Ożarów, a organizatorami Publiczna Gminna Biblioteka w Mokrsku i Gmina Mokrsko. Tegoroczna edycja Sejmiku została połączona ze 100 – leciem Orkiestry Dętej w Ożarowie. Uroczystego otwarcia Sejmiku dokonał Tomasz Kącki – wójt Gminy Mokrsko.

Podczas tegorocznej edycji Sejmiku zaprezentowało się 5 amatorskich zespołów teatralnych: Włyniaki Bis, Teatr Bezdomny im. Hrabala z Żarowa, Twój Teatr z Praszki, Teatr Zza Boru, Zespół Śpiewaczo – Obrzędowy z Ożarowa oraz dwóch gawędziarzy – Wanda Majtyka i Zbigniew Kryściak, którzy dopełnili prezentacji. Widzowie zobaczyli następujące widowiska: Kopciuszek na wesoło (Włyniaki Bis), Romanca Jacka Chmielnika (Teatr Bezdomny im. Hrabala z Żarowa), Kandydatki na żonę (Twój Teatr z Praszki), ABC, czyli babski cyrk – adaptacja sztuki Wszystko o kobietach chorwackiego pisarza Miro Gavrana (Teatr Zza Boru), Oczekiwanie (Zespół Śpiewaczo – Obrzędowy z Ożarowa). Wysłuchali też Gawędy Wandy Majtyki i trzech opowiastek: Hanuś, Sprytny Jaś, Wyjazd na wczasy w wykonaniu Zbigniewa Kryściaka.

Fragment widowiska Romanca w wykonaniu aktorów z Żarowa

Fragment widowiska Romanca w wykonaniu aktorów z Żarowa

Fragment widowiska Kandydatki na żonę w wykonaniu aktorów z Praszki

Fragment widowiska Kandydatki na żonę w wykonaniu aktorów z Praszki

Fragment widowiska Oczekiwanie w wykonaniu zespołu z Ożarowa

Fragment widowiska Oczekiwanie w wykonaniu zespołu z Ożarowa

Widowiska oceniało jury w składzie: Katarzyna Smyk – dr hab. Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej z Lublina i Edward Wojtaszek – dr hab. prof. nadzwyczajny, wykładowca Akademii Teatralnej i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Podsumowując dwa dni teatralnych potyczek dr Katarzyna Smyk powiedziała m.in.: „Sejmik nie pozostawił uczucia niedosytu. Wypełniły go tak różne osobowości, tak różnorodne tematy poruszające kwestie uniwersalne, odwołujące się do współczesności… Poza tym wszystkie widowiska były wygrane, nawet to jedno w stylu obrzędowym Oczekiwanie, trudne w realizacji, ale także wygrane. Widać, że osoby tworzące prezentujące się grupy teatralne wiedzą, co to teatr i pracują w grupie, bo tylko w grupie może zaistnieć teatr”. Na koniec dodała, że „…cieszy fakt, iż zespoły przyjeżdżające do Ożarowa słuchają uwag jury i wprowadzają je w życie. Jest to dla nas sygnał, że jesteśmy potrzebni. Na zakończenie proszę: grajcie, grajcie, jeszcze raz grajcie! Potraficie wywołać reakcję widza, widz jest na was otwarty i odwrotnie, nie zmarnujcie tego, bo tylko teatr pokaże prawdę jak mówili aktorzy z Teatru Bezdomnego im. B. Hrabala w Romancy”.

Zabierając głos, drugi z jurorów, Edward Wojtaszek pytał – czy teatr obrzędowy wycofuje się z Przeglądu? Czy zespoły jeszcze do niego powrócą? Nie to jednak jest ważne. Ważne jest to, że chcecie grać, chcecie się pokazywać i uczyć się od siebie nawzajem. Nie jest ważny kierunek, jaki obierzecie dla swojego teatrowania, ważna jest natomiast konsekwencja i praca w grupie. Człowiek potrzebuje bliskości drugiego człowieka, to prawda, którą przekazał Teatr Zza Boru…

Jury podsumowuje Sejmik

Jury podsumowuje Sejmik

Sejmik zakończył się zaproszeniem do przyjazdu na Przegląd w roku przyszłym. Zaproszenie przyjęto z zadowoleniem, bo Ożarów jak powiedzieli Jan Fręś – reżyser Teatru Zza Boru oraz Ryszard Dykcik z Żarowa – twórca Teatru Bezdomny im. B. Hrabala to miejsce gościnne i magiczne, z klimatem sprzyjającym sztuce …