Wystawa piłkarska Andrzeja Mroza podopiecznego DPS w Skrzynnie

12 lipca odbył się  w PBP w Wieluniu mini wernisaż niecodziennej wystawy przedstawiającej pamiątki piłkarskie zebrane przez Andrzeja Mroza, mieszkańca Domu Pomocy Społecznej w Skrzynnie . Wystawa składa się z  kolekcji szalików i koszulek sportowych różnych klubów piłkarskich zebranych przez kolekcjonera z miłości do piłki nożnej.

W wernisażu  udział wzięli zaproszeni goście, w tym mieszkańcy, przyjaciele i znajomi kolekcjonera z DPS w Skrzynnie i Wydarzenie. Przybył także wicestarosta Krzysztof Dziuba, który wzbogacił kolekcję o koszulkę z podpisem polskiego lekkoatlety  Marcina Lewandowskiego. Uroczystego otwarcia wystawy dokonała Magda Wicher, dyrektor PBP w Wieluniu.

Niektórzy zbierają znaczki, inni monety, są też tacy, którzy kolekcjonują zegarki, ale pan Andrzej ma bardziej nietypowe hobby, które zrodziło się z miłości do piłki nożnej. W kręgu zainteresowań Mieszkańca naszego Domu znalazły się szaliki i koszulki różnych klubów piłkarskich.

Wszystko zaczęło się już w dzieciństwie, kiedy pierwszy raz zagrał z kolegami na osiedlowym boisku, już wtedy z wielką dumą stał się posiadaczem szalika Zagłębia Sosnowiec, jednak na pierwszy mecz obejrzany na żywo musiał trochę poczekać, bo było to dopiero w 1998 roku.

Doskonale pamięta, jak Zagłębie Sosnowiec grało z Ruchem Chorzów. Od tego momentu minęło już ponad 20 lat, a rozgrywka ta wzbudza w nim wciąż wiele żywych emocji, zresztą tu nie trzeba słów, widać to po Jego oczach. Widać też Jego radość, gdy opowiada o swoich zbiorach.

Jak podkreśla pan Andrzej: „Możemy kibicować różnym klubom, ale każdemu pozostawmy prawo wyboru i szanujmy się wzajemnie, bo przecież piłka ma łączyć ludzi z pasją.”

– czytamy o pasji Andrzeja Mroza na FB DPS w Skrzynnie

Po oficjalnym otwarciu wystawy kolekcjoner oprowadził gości  i opowiedział o swoich kilkuletnich, cennych dla niego zbiorach złożonych z  ponad 30 szalików klubów piłkarskich zarówno z Polski, Europy jak i świata. Wernisaż wystawy Andrzeja Mroza zakończył słodki poczęstunek przy aromatycznej kawie i herbacie.

Kolekcję Andrzeja Mroza, jeśli ktoś ma taką ochotę, można cały czas wspierać  innymi sportowymi pamiątkami przekazując je na ręce pracowników biblioteki powiatowej lub Domu Pomocy Społecznej w Skrzynnie. Wystawę kolekcji piłkarskiej w bibliotece można oglądać przez całe wakacje, do końca sierpnia.

     

     

     

     

     

     

     

Ewa Misiak – Kocham Wieluń