Wystawa „Obiektywem i pędzlem zapisane” w Domu Kultury w Ożarowie

18 lipca Dom Kultury w Ożarowie zaprosił na wernisaż wystawy malarsko- fotograficznej
„Obiektywem i pędzlem zapisane” autorstwa Luybov i Yurii Nosachov, utalentowanego małżeństwa z Ukrainy, od 2, 5 roku mieszkającego w Wieluniu.  Artyści przybyli do Wielunia z okolic Kijowa. Luybov pracuje w wieluńskim szpitalu, jako technik sterylizacji narzędzi medycznych, Yurii w firmie Wielton. Wychowują trójkę wspaniałych dzieci. Najstarsza dziewczynka Nika Nasochova dała się poznać w konkursie plastyczno – fotograficznym zatytułowanym „Flaga Polski w moim otoczeniu”, który oceniała m.in. Natalia Zwierz, dyrektor Domu Kultury w Ożarowie. Ukraińscy artyści cieszą się miejscem, w którym przyszło im zamieszkać, pięknem przyrody, życzliwością ludzi i panującym tu spokojem.

Zapytana o swoje malowanie Luybov mówiła: – tak naprawdę maluję dla siebie, nigdy nie myślałam o wystawie swoich obrazów. Jak widać coś takiego jednak się zdarzyło dzięki propozycji pani Natalii Zwierz i dziś jestem tu i patrzę na swoje prace z perspektywy sali wystawowej. Moje techniki to: akryl, olej, gwasz. Maluję to, co w danym momencie czuję, co mnie zaczaruje i zaskoczy, stąd: uśmiechnięte słoneczniki, kwiaty czereśni, latawce- dmuchawce, ale także obrazy pokazujące relacje międzyludzkie, uczucia skrywane przez człowieka i pokazywane przez człowieka. Wiele obrazów powstało w czasie przymusowej kwarantanny, wtedy odkryłam urodę polskich pól… Był to zupełnie inny krajobraz niż ten, który zobaczyliśmy zaraz po przyjeździe (wtedy był styczeń)

Yurii fotografuje od 10 lat.  Na wystawie zaprezentował prace z ostatnich kilku lat. Lubi fotografie pozowane. Fotografie pokazane na wystawie to nie tylko widoki ciekawych zakątków przyrodniczych, ale także wplecione w nie postaci rodziny, przyjaciół i zamanifestowane uczucia, jakie mogą się człowiekowi przydarzyć. Z fotografii emanuje radość życia, radość z posiadania rodziny.

Zarówno fotografie jak i obrazy pokazują bliskość uczuciową artystów i wartości, jakie im są bliskie: rodzina, przyjaźń, miłość do otaczającego świata przyrody … Artyści swoimi pracami przypominają, że można być szczęśliwym, jeżeli jest się w zgodzie z sobą i otaczającym światem.