W Wieluniu wystąpiła Kapela Hanki Wójciak

12 lipca na dużej scenie przy Wieluńskim Domu Kultury, w parku im. Żwirki i Wigury, pojawiła się Kapela Hanki Wójciak  prezentująca muzykę folkową z elementami muzyki orientalnej, celtyckiej i polskiej.

Hanka Wójciak to wokalistka, autorka  tekstów  i muzyki, a także dziennikarka i amatorsko aktorka. Artystka jest zwyciężczynią  pierwszej nagrody w 46. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w 2010 roku. W tym samym roku założyła zespół pod nazwą „Hanka Wójciak z zespołem” , który niebawem stał się podwaliną  obecnej kapeli.

29 czerwca 2014 roku Kapela Hanki Wójciak,   nakładem Radia Kraków, wydała debiutancką płytę zatytułowaną „Znachorka”, którą zarekomendował m.in. Muniek Staszczyk i Piotr Metz. W 2016 roku  wydano jej specjalną edycję. Tym razem wydawcą i producentem płyty była Anna Wójciak Muzyczna Agencja. W dorobku kapeli są albumy: „Kapela Hanki Wójciak na Święta” (2014) i „Zasłona” (2017)  oraz kilka singli.

Autorska muzyka Kapeli Hanki Wójciak pełna improwizacji z pogranicza muzyki etnicznej i jazzu jest inspirowana muzyką świata, w swym założeniu bliska ziemi.  Żywe są w niej polskie motywy ludowe i połamane rytmy. Artystka jest rodowitą góralką z Zakopanego. Od kilku lat mieszka i tworzy w Krakowie.  Tu powstają pełne energii, radości i siły ale też melancholii  kompozycje.

Hanka Wójciak jest laureatką wielu festiwali, m.in. Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej, Studenckiego Festiwalu Piosenki, czy Festiwalu Twórczości Korowód a także Rock & Chanson Festival.

Kapelę można było zobaczyć m. in. w 2015 roku w Parzęczewie podczas Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej  „Kolory Polski”, Festiwalu Młodych w ramach Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku w Wadowicach, w 2017 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Zbliżenia Kultur w Warszawie, podczas „Gitarą i Piórem” w Karpaczu czy Polsko-Ukraińskiego Festiwalu Partnerstwa we Lwowie.

Podczas wieluńskiego koncertu publiczność usłyszała  muzykę  z nutą orientu i muzyki celtyckiej. Charyzmatyczna Hanka dała się poznać jako osoba niezwykle sceniczna, raz dynamiczna i porywająca a raz liryczna i tęskniąca, mogąca swoim temperamentem zarazić wiele osób.

Atrakcyjności koncertowi dodały: przygotowana przez pracowników WDK w Wieluniu gra świateł oraz przeplatające się ze sobą intensywne kolory.

     

     

     

     

     

Ewa Misiak – Kocham Wieluń