W dniu 26 sierpnia 2019 w galerii plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie otwarta została wystawa „Wieluń 1 września 1939. Przerwana historia”. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. świadkowie bombardowania Wielunia, władze samorządowe i parlamentarzyści.
Wystawa przygotowana przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej składa się z 41 plansz, na których znalazło się kilkadziesiąt fotografii a także relacje świadków.
Otwierając wystawę dyrektor MZW Jan Książek podkreślał, jak ważna jest pamięć o wydarzeniach sprzed 80 lat.
– Jest to ważny dzień dla Wielunia, dla pamięci i tożsamości a także dla przestrogi o tym, co wydarzyło się 80 lat temu. II wojna światowa to największa tragedia XX wieku w Europie i na świecie, to skierowanie ostrza wobec człowieka (…). Kiedy w innych miastach spano w miarę spokojnie, to Wieluń leżał już w gruzach. Mieszkańcy, również ci obecni wśród nas, uciekali już z palącego się miasta.
Swoimi wspomnieniami podczas wernisażu podzieli się także świadkowie.
– Nagle spadają bomby, wylatują okna, załamuje się sufit i trzeba boso w nocnej koszuli uciekać do piwnicy. Do jednej piwnicy i dalej do drugiej, do trzeciej… a wszędzie są bomby, wszędzie jest płacz, wszędzie jest modlitwa, wszędzie jest krzyk… – wspominała Zofia Burchacińska.
– Nigdy więcej wyjących syren nad ludzkimi domostwami, nigdy więcej wojny – apelował z kolei w swoim wystąpieniu Jan Tyszler.
Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie prof. Zbigniew Wawer mówił o tym, że Wieluń był pierwszym celem zbrodniczego ataku i fakt ten dopiero przebija się do mediów światowych. Podkreślał też, że wystawa, którą zobaczą tysiące osób odwiedzających Warszawę, zmusza do refleksji nad tym czym jest wojna.
Obecna na otwarciu Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska odczytała list od Premiera Mateusza Morawieckiego.
Z kolei burmistrz Paweł Okrasa mówił o randze tegorocznych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
– Wierzę, że tegoroczne obchody 1 września i spotkanie dwóch prezydentów będzie to milowy krok na drodze budowania relacji polsko-niemieckich.
Wystawę w Warszawie można oglądać do 8 września br. Jest także dostępna w internecie.
Partnerem wystawy „Wieluń 1 września 1939. Przerwana historia” jest Fundacja PZU.
Muzeum Ziemi Wieluńskiej