Wystawę multimedialną „Żołnierze Wyklęci – Polska Golgota” otwarto w Muzeum Ziemi Wieluńskiej 5 maja. Zorganizowały ją Muzeum Ziemi Wieluńskiej i Fundacja Cztery Pory Roku w Łodzi. Wśród przybyłych na otwarcie gości byli przedstawiciele władz samorządowych, młodzież, kombatanci, świadkowie II wojny światowej, przedstawiciele Związku Sybiraków.
Otwarcie wystawy poprzedziło słowo prelegenta Konrada Czernielewskiego, wprowadzające słuchaczy w tematykę i konstrukcję ekspozycji. Termin „Żołnierze Wyklęci”, mówił prelegent, pochodzi od historyka Leszka Żebrowskiego, a spopularyzowała go publikacja Jerzego Ślaskiego o tym samym tytule. Dla mnie dodał: bliższe jest określenie „Żołnierze II konspiracji”. Żołnierze Wyklęci to ci, co już w 1945 roku rozpoczęli walkę z narzuconym Polsce reżimem komunistycznym i nie odłożyli broni po rozwiązaniu się Armii Krajowej 19 I 1945 roku. Walka z reżimem komunistycznym definitywnie wykluczyła ich z obszaru życia społecznego, odebrała im należyte miejsce w historii Polski, uczyniła ich „Żołnierzami Wyklętymi”. Dopiero od 15 II 2011 roku, kiedy ustanowiono Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ( obchodzony, co roku 1 marca) zaczęło się przywracanie ich czci.
Wystawa „Żołnierze wyklęci – Polska Golgota” prezentuje 44 sylwetki „Żołnierzy Wyklętych”. Liczba ich jest zainspirowana słowami „A imię jego czterdzieści i cztery” z widzenia księdza Piotra z III części Dziadów Adama Mickiewicza. Symboliczna jest na wystawie także liczba „16” nawiązująca do ”procesu szesnastu” (17 – 21 czerwca 1945 r. Moskwa), na którym z pogwałceniem norm prawa międzynarodowego sądzono działaczy politycznego podziemia polskiego. Na początku wystawy jej bohaterowie mają twarze, później nałożone białe maski, symbolizujące działalność oprawców chcących wymazać o nich wszelką pamięć i skazujących ich na „wyklęcie”, o czym świadczą słowa Wiktora Herera, naczelnika Wydziału Śledczego MBP skierowane do przesłuchiwanego Wiesława Chrzanowskiego: ”zadaniem naszym jest nie tylko zniszczyć was fizycznie, ale my musimy zniszczyć was moralnie w oczach społeczeństwa”.
Wystawa jest hołdem złożonym „Żołnierzom Wyklętym”, odkłamaniem historii i przybliżeniem tego trudnego fragmentu naszych dziejów współczesnym, głównie młodzieży…