Na wieluńskim rynku wydawniczym pojawiła się nowa książka zatytułowana Wieluń w czasach Piastów i Jagiellonów. Publikacja pod redakcją Marka Gogoli i Jana Książka ukazała się w ramach Serii Wieluńskiej Biblioteki Regionalnej i zawiera materiały z konferencji naukowych Wieluń 9 czerwca i 1 grudnia 2017, które odbyły się w Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
Konferencji czerwcowej Wieluń w czasach Piastów przewodniczył prof. dr hab. Tadeusz Olejnik. Zaprezentowano na niej takie tematy jak: Lokacja Wielunia na tle kolonizacji na prawie niemieckim ziem polskich w XIII wieku (dr hab. Tadeusz Grabarczyk, profesor Uniwersytetu Łódzkiego), Święty Wojciech – pielgrzym, misjonarz, męczennik (dr Damian Langner z Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi), Polityka dzielnicowa księcia wielkopolskiego Władysława Odonica (dr Krzysztof Witkowski ze Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą), Kazimierz Wielki, jako prekursor nowoczesnej ekonomii (prof. zw. dr hab., profesor Uniwersytetu Łódzkiego).
Sesję zakończył komunikat kierownika Działu Archeologii Muzeum Ziemi Wieluńskiej Waldemara Golca poświęcony wykopaliskom prowadzonym w 2016 roku przy baszcie Swawoli w Wieluniu.
Konferencji grudniowej Wieluń w czasach Jagiellonów przewodniczył ks. prof. dr hab. Jan Związek. Zaprezentowano na niej następujące zagadnienia: Rządy księcia Władysława Opolczyka w Wieluniu i w ziemi wieluńskiej 1370 -1391 (prof. dr hab. Jerzy Sperka z Uniwersytetu Śląskiego), Na drodze ku wielkości. Władysław II Jagiełło i Królestwo Polskie za jego panowania 1386 – 1434 (dr hab. Lidia Korczak z Uniwersytetu Jagiellońskiego), Katarzyna Habsburżanka na wieluńskim zamku w 1566 roku (dr hab. Tadeusz Grabarczyk, profesor Uniwersytetu Łódzkiego), Szlachta w Wieluniu w okresie jagiellońskim (prof. dr hab. Tadeusz Nowak, profesor Uniwersytetu Łódzkiego).
Konferencję zakończył referat Waldemara Golca z Muzeum Ziemi Wieluńskiej poświęcony unikatowemu w skali ogólnopolskiej przedmiotowi (siodło z pierwszej połowy XV wieku) znalezionemu podczas prac wykopaliskowych w latach 2010 – 2011 pomiędzy ulicami Barycz i Królewską w Wieluniu.
Uzupełnieniem obydwu konferencji była towarzysząca im wystawa zatytułowana Średniowieczny Wieluń. Konferencje i wystawa przybliżyły wydarzenia z najstarszych dziejów Wielunia oraz związki ważnych postaci tamtej epoki z ziemią wieluńską.
W konferencjach uczestniczyli samorządowcy, duchowni, członkowie lokalnych stowarzyszeń, pasjonaci historii oraz uczniowie wieluńskich szkół wraz z wychowawcami.