Wieluń uczcił Matkę Bożą Wniebowziętą i Święto Wojska Polskiego

W niedzielę, 15 sierpnia, mieszkańcy Wielunia uczcili Maryję Wniebowziętą i Święto Wojska Polskiego ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w czasie wojny polsko – bolszewickiej 15 sierpnia 1920 roku i nazywanej „Cudem nad Wisłą”.

Organizatorami wieluńskich obchodów byli: Starosta Powiatu Wieluńskiego Marek Kieler i Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa.  Uroczystości rozpoczęły się zbiórką przed budynkiem Starostwa i przemarszem pocztów sztandarowych do kościoła p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP gdzie została odprawiona Msza święta koncelebrowana w intencji Ojczyzny i poległych w walce o jej niepodległość.

Mszy św. przewodniczył ks. dziekan Jarosław Boral. Słowo Boże wygłosił ks. Adam Sołtysiak, współcelebrans i proboszcz parafii św. Józefa.  Powiedział on m.in.: W sercu Maryi Polacy zawsze mieli nadzieję. Miłość do Matki Bożej i Ojczyzny był zawsze miarą polskiego patriotyzmu, który w czasach niewoli przeradzał się w walkę o niepodległość, później w walkę o obronę ciężko wywalczonej wolności. Tak było w 1920 roku, kiedy wolność chcieli nam zabrać bolszewicy, by po zniewolonej Polsce iść do Europy Zachodniej. Polskie „nie” i „Cud nad Wisłą” zapobiegły kolejnej wojnie i obroniły Europę przed falą komunizmu.

15 sierpnia 1920 roku spełniły się prorocze słowa ks. Ignacego Skorupki wypowiedziane podczas ostatniej Mszy św., którą odprawił. Mówił o dniu, gdy losy wojny się odwrócą i bolszewicy zostaną pokonani, bo wysłuchane zostały przez Maryję zanoszone do Niej prośby.  Ksiądz skorupko poległ 14 sierpnia, a wymodlony „cud” zdarzył się 15 sierpnia- bolszewicy odstąpili od Warszawy. Zawierzmy się Sercu Maryi, zawierzmy Jej wszystkie nasze sprawy, naszą Ojczyznę.  Ofiarujmy Jej nasze dobre uczynki, tak jak ofiarujemy Jej dziś  piękne bukiety kwiatów, zakończył.

Po Mszy świętej odbył się uroczysty przemarsz na pl. Kazimierza Wielkiego 1 pod tablicę pamiątkową Marszałka Józefa Piłsudskiego i Wielunian poległych w wojnie bolszewickiej 1919-1921 gdzie zostały złożone biało- czerwone wiązanki kwiatów i zapalone znicze. Kwiaty i zapalone znicze to wyraz wdzięczności tym co wywalczyli nam wolność,  polskie i europejskie być albo nie być.