„Wieluń – odrobiona lekcja” – warsztaty historyczno-literackie w MiGBP w Wieluniu

Doświadczenia okresu II wojny światowej winny być ważnym elementem zbiorowej, narodowej i lokalnej pamięci Polaków. O tym wiemy wszyscy.  Aby owa zbiorowa pamięć była pełna, należy ją propagować także wśród najmłodszych obywateli. Stąd propozycja zajęć historycznych dla najmłodszych , realizowanych w ramach projektu ” Wieluń – odrobiona lekcja”.

Zajęcia, które odbyły się w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej 12 sierpnia 2019 r.  stworzyły  idealną okazję do przedstawienia najmłodszym mieszkańcom miasta wydarzeń  wieluńskich z dnia 1 września  1939 roku, kiedy to o godzinie 4:40 na śpiące miasto wróg trzykrotnie zrzucił bomby.

Prowadząca warsztaty Justyna Gabas – nauczycielka historii w Szkole Podstawowej w Bieniądzicach – w atrakcyjnej formie historyczno-literackiej przybliżyła dzieciom dramat bezbronnej  ludności Wielunia.

Zamierzony cel został osiągnięty. Zajęcia utrwaliły w umysłach małych uczestników warsztatów wrażliwość na fakty historyczne, na ludzkie nieszczęście i tragedię wojny.

Realizacja zajęć była możliwa dzięki darowiźnie przekazanej przez Fundację LOTTO im. Haliny Konopackiej.

Źródło: MiGBP w Wieluniu