Wernisaż wystawy „Bohdan Pilarski. W służbie muzyce i Ojczyźnie”

3 czerwca w Muzeum Ziemi Wieluńskiej otwarto wystawę  Bohdan Pilarski. W służbie muzyce i Ojczyźnie.  Wystawa jest  historią życia  niezwykłego człowieka, człowieka  którego losy splotły się z najważniejszymi wydarzeniami  w  dziejach Polski.

Bohdan Pilarski (24 IX 1931 – 3 VI 2018)  w swoim  życiu był: kurierem Armii Krajowej,  z wykształcenia muzykologiem, ponadto pedagogiem, dziennikarzem, parlamentarzystą,  organizatorem i działaczem „Solidarności Rolników Indywidualnych” w gminie Bolesławiec, propagatorem  muzyki klasycznej, kierownikiem programowym  Filharmonii Narodowej, rolnikiem…

Urodził się w Brzozowcu na Wileńszczyźnie. W latach 1943 -1944 był członkiem Armii Krajowej, w której pełnił funkcję kuriera zwiadowcy. Po wojnie rodzina osiadła w  rodzinnym majątku Krupka k/ Wieruszowa. Bohdan Pilarski w 1956 roku ukończył muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim, pisząc pracę o twórczości Fryderyka Chopina. W 1957 roku rozpoczął pracę w redakcji Ruchu Muzycznego, współpracował także  z Polskim Radiem  jako realizator audycji muzycznych. W 1960 roku otrzymał stypendium twórcze na ukończenie pracy doktorskiej o Ravelu (napisana po francusku). Praca naukowa otworzyła mu drogę na wyjazdy zagraniczne, najpierw do ZSRR, później do Francji. Zawarte we Francji znajomości z ludźmi związanymi z paryską Kulturą zainteresowały polski wywiad. Kiedy nie wyraził zgody na współpracę pożegnał się z paszportem i możliwością stałej pracy. Przymuszony sytuacją finansową opuścił Warszawę, wrócił do Krupki i zajął się hodowlą owiec. W 1970 roku- banita z Krupki- otrzymał pracę w Filharmonii Narodowej jako kierownik programowy (1970-1973).  W 1980 roku próbuje w Gminie Bolesławiec organizować  Solidarność Rolników Indywidualnych. W 1989 roku zostaje Posłem na Sejm X Kadencji  (Sejm Kontaktowy). Posłem jest także w latach 1991 -1993 (Sejm I Kadencji). Zaangażowany w sprawy społeczne i polityczne pozostał muzykologiem i popularyzatorem muzyki klasycznej. To dzięki niemu muzyka klasyczna zawitała do Wielunia, Ożarowa, Antonina, Bolesławca, Wieruszowa…

Przybyłym na wernisaż gościom: członkom rodziny (syn  z żoną), przyjaciołom  z Bolesławca, Wieruszowa,  łodzi, Warszawy i Wielunia opowiedzieli Jan Książek dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej, i Magdalena Kopańska, kustosz wystawy oraz  krótki film.

Otwarciu  wystawy towarzyszył koncert uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Wieluniu. Koncert poprowadziła Aleksandra Wójcik.  Wystąpili w  nim uczniowie z klasy fortepianu, gitary, trąbki, akordeonu, fletu. Jako akompaniatorka i pianistka wystąpiła Monika Mieszała  nauczycielka klasy fortepianu. Koncert rozpoczął się walcem a-moll (gra uczeń) i  zakończył  walcem  cis-mol opus 64  no 2 (gra Monika Mieszała)  Fryderyka Chopina.