Wernisaż Wojciecha Górki w Art Deco

Wernisaż wystawy Wojciecha Górki

Wernisaż odbył się 22 kwietnia w prywatnej Galerii Art Deco (Galeria na telefon) Władysława Łuczaka, mieszczącej się w zakrystii kościoła wyznania ewangelicko-augsburskiego w Wieluniu.

Fragment ekspozycji w Galerii Art Deco. Na pierwszym planie prace Wojciecha Górki

Fragment ekspozycji w Galerii Art Deco. Na pierwszym planie prace Wojciecha Górki

Bohaterem wystawy był Wojciech Górka, artysta, arcymistrz akwareli i przyjaciel właściciela Galerii. Jak powiedział gościom pan Władysław, przyjaźń trwa już ponad 10 lat. „Wojciech Górka był uczestnikiem organizowanych przeze mnie plenerów, jego obrazy od lat były wystawiane w mojej Galerii i zawsze przyciągały uwagę zwiedzających ….”

Wojciech Górka urodził się w 1945 roku w Jeleniej Górze. Od lat mieszka we Wrocławiu. Tu ukończył studia z zakresu projektowania graficznego. Szybko jednak początkową fascynację grafiką zamienił na projektowanie wnętrz, ilustrację książkową, malarstwo akrylowe, olejne i akwarelę. Te ostatnie, akwarele i oleje, przywiózł na wystawę do Galerii Art Deco.  Prace wystawiane w Wieluniu  pokazywano na dwóch wcześniejszych wernisażach. Kilka prac pochodzi z cyklu „Normandzka róża”  malowanego na płótnie, kilka z cyklu „Radość malowania” malowanego akwarelami, uzupełnionego późniejszymi obrazami. Akwarele, jak sam artysta powiedział, są zapisem jego podróży na Ukrainę (obrazy ze Lwowa), do Australii, Włoch (obrazy z Wenecji), Francji, Norwegii. Są jednak wśród nich także akwarele z motywami Wielunia oraz z okolic Beskidu Wyspowego i Niskiego.

Akwarela z widokiem wieluńskiej kolegiaty i fragmentem murów miejskich

Akwarela z widokiem wieluńskiej kolegiaty i fragmentem murów miejskich

Radość sprawia fakt, że artysta, laureat wielu nagród w dziedzinie sztuk plastycznych, uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, krajowych i zagranicznych wystawia swoje prace także w Wieluniu.

Od prawej Janina Pawlaczyk,Władysław Łuczak, Wojciech Górka

Od prawej Janina Pawlaczyk,Władysław Łuczak, Wojciech Górka

Otwarciu wystawy towarzyszyła poezja. Swoje wiersze z najnowszego tomiku Poza tym normalnie, którego promocja odbędzie się 31 maja br. w Wieluńskim Domu Kultury, czytała Nina Pawlaczyk. Były wśród nich wiersze: Przedwiośnie, Wiosna, Ziarnka piasku na plaży, Nie każdy, Toast, Odmieńcy, Marionetki, Twarze szczęścia, Kaprysy, Nie lubię. Dopełniły one artystycznych wrażeń spotkania.

Wystawę będzie można oglądać do 31 lipca br. W tym dniu Galeria Art Deco będzie świętować swoje 15 lat.