Warsztaty – „Jak życia nie puścić z dymkiem” w ZS nr 1 w Wieluniu

W dniu 21 listopada w Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu odbyły się warsztaty edukacyjne zatytułowane „Jak życia nie puścić z dymkiem”. Była to akcja profilaktyczna zorganizowana przez Samorząd Uczniowski i dotyczyła e-papierosów.  Wzięli w niej udział: ratownik medyczny i pracownicy Powiatowej Komendy Policji.  Młodzież poznała zagrożenia dla zdrowia i skutki prawne wynikające z nadużywania tego rodzaju papierosów.

Prelegenci mówili: młodzi uważają, że  elektroniczna forma podawania nikotyny nie tylko nie uzależnia ale też nie jest tak szkodliwa jak tradycyjny papieros.

Jednakże szef GIS i lekarze biją na alarm.  Dlaczego? Dlatego, że coraz więcej osób palących e-papierosy ma problemy ze zdrowiem a bywa też, że traci życie. Warto ponadto zwrócić uwagę na fakt, że urządzenia do palenia e-papierosów mogą być używane do dostarczania substancji psychoaktywnych. Stąd właśnie realizacja filmu i warsztaty w ZS nr 1 poszerzające wiedzę na ten  kontrowersyjny dla młodzieży temat.

Cała inicjatywa, mówiła Aleksandra Warczak – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego- narodziła się podczas rozmowy części nauczycieli z młodzieżą  na temat  ” Jak przeciwdziałać nadużywaniu e-papierosów”. Wymyślono film i warsztaty edukacyjne. Film zrealizowali: Jakub Zadworny oraz Milena Gała, uczniowie Technikum ZS nr 1 . Jego celem było zniechęcenie młodzieży do sięgania po e- papierosy. Temu samemu celowi służyły warsztaty.

Warsztaty zostały podzielone na dwie części ze względu na liczbę uczniów w ZS nr 1. W sumie udział w  warsztatach wzięła połowa społeczności szkolnej, prawie 20 klas. Do pozostałych autorzy chcą dotrzeć na godzinach wychowawczych tak aby każda z klas miała udział w tym przedsięwzięciu.

Film edukacyjny „Jak życia nie puścić z dymkiem” duetu Jakuba Zadwornego i Mileny Gały został dostrzeżony przez Polsat News gdzie został udostępniony szerokiemu gronu czytelników.

Autorzy,  w komentarzu do filmu, na fanpage szkoły, piszą: Na końcu naszej życiowej drogi jest … śmierć. Dla jednych trudna do uchwycenia, na drugich czai się za rogiem. Dlaczego w obliczu pokusy nie potrafimy powiedzieć NIE i wybieramy zło, zatracamy się w świecie, zapominając o sobie? PAMIĘTAJMY, ŻYCIE JEST TYLKO JEDNO!!!

fot. ZS nr 1/Katarzyna Dwornicka