14 lutego obchodziliśmy „Dzień Zakochanych” popularnie zwany walentynkami. Walentynki w Polsce popularność zyskały w latach 90. XX wieku. Trafiły do nas wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. W dniu św. Walentego zwyczajem jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem) oraz obdarowywanie kochanej osoby kwiatami i prezentami.
W tym dniu w Wieluniu policjanci Wydziału Prewencji wieluńskiej komendy prowadzili akcję profilaktyczną, której głównym celem było zwrócenie uwagi na sprawy szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
Walentynki kojarzą się głównie z miłością, która przejawia się między innymi poprzez troskę o bezpieczeństwo osób nam bliskich. Dlatego troszcząc się o najbliższych warto też przypominać im o zachowaniu ostrożności w życiu codziennym zarówno w kontaktach z osobami obcymi, jak również w ruchu drogowym. W Walentynki wieluńscy mundurowi przeprowadzili działania edukacyjne, których głównym założeniem jest zwrócenie uwagi na sprawy szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
Policjanci pojawili się na ulicach i rozmawiali z mieszkańcami na temat zagrożeń na jakie mogą być narażeniu w życiu codziennym ze strony różnego rodzaju oszustów działających metodą na „pracownika banku”, „blik”, czy „na dopłatę do rachunku”. Mundurowi wskazywali na zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z osobami nieznajomymi, które odwiedzają nasze domy, mieszkania.
Ponadto zwrócono również uwagę na kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci rozdawali zawieszki zapachowe z wymownymi hasłami „Jestem trzeźwy – jestem odpowiedzialny” ufundowane przez Gminę Wieluń akcentując jak ważna jest trzeźwość kierowcy. Pieszym z kolei rozdawano elementy odblaskowe wskazując, jak istotną rolę odgrywają dla ich bezpieczeństwa.
– relacjonuje rzecznik KPP w Wieluniu st. asp. Katarzyna Grela
Ewa Misiak – Kocham Wieluń
Źródło: Komenda Powiatowa Policji