W Olewinie odbyły się Dożynki Gminy Wieluń

Dożynki to staropolska uroczystość kończąca  zakończenie żniw,  kultywująca związane z tym wiejskie obyczaje połączone z różnymi zabawami oraz tańcami,  poprzedzona przemarszem korowodu dożynkowego z wieńcami dożynkowymi . Zakończenie żniw w Gminie Wieluń świętowano w niedzielę 27 sierpnia.

Gospodarzem tegorocznych dożynek w Gminie Wieluń  było sołectwo Olewin. Uroczystości rozpoczęły się przemarszem barwnego korowodu  z wieńcami dożynkowymi  przez pięknie udekorowaną wieś. W korowodzie godnie prezentowały się wieńce przygotowane przez sołectwa: Bieniądzice, Borowiec, Dąbrowa, Gaszyn, Jodłowiec, Kadłub, Kurów, Masłowice, Niedzielsko, Nowy Świat, Olewin, Ruda, Sieniec, Turów i  Widoradz.

W korowodzie dożynkowym z  wieńcami szli samorządowcy, strażacy, Koła Gospodyń Wiejskich, twórczynie ludowe oraz mieszkańcy gminy na czele ze Starostą i Starościną dożynek. Po dotarciu na miejsce uroczystości odprawiona została Msza święta dziękczynna za szczęśliwe żniwa i obfite plony.  Po Eucharystii  przyszedł czas na poświęcenie wieńców i dzielenie się chlebem. W dalszej części uroczystości dożynkowych  sołectwa z Gminy Wieluń  zaprezentowały  przygotowane wieńce. W części obrzędowej  wystąpił Zespół Śpiewaczy „Czeremcha” z filii Bibliotecznej w Rudzie.

Czas umilały  występy zespołu „Z dusy śpiwane” oraz spotkanie  z Arturem Barcisiem.  Podczas dożynek  rozstrzygnięty został konkurs na najlepszy sernik wieluński. Uroczystości dożynkowe zakończyły  występ zespołu „Top Girls” i zabawa taneczna z formacją „Party Time”.

Uroczystościom dożynkowym towarzyszyły pięknie udekorowane stoiska z lokalnymi produktami, z ciastami i innymi przysmakami przygotowanymi przez panie  z Kół Gospodyń Wiejskich oraz  mnóstwo atrakcji dla dzieci.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

Ewa Misiak – Kocham Wieluń