W kościele p.w. św. Andrzeja Boboli wystąpił Chór i Zespół Muzyki Dawnej PMDKiS w Wieluniu

Na uroczystości rocznicowe złożyły się Eucharystia w intencji Ojczyzny odprawiona przez ks. dra Mariusza Sztabę, proboszcza parafii p.w. św. Andrzeja Boboli, ubogacona śpiewem Chóru i koncert zatytułowany „Uwierz Polsko” w wykonaniu Chóru i Zespołu Muzyki Dawnej z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu pod dyrekcją Jakuba Jurdzińskiego, przy akompaniamencie Zbigniewa Szpikowskiego.

Przeczytana Ewangelia św. Łukasza o dziesięciu uzdrowionych z trądu to wstęp do rozważań o wdzięczności i umiejętności dziękowania za otrzymane dobro, a takim dobrem jest także wolna Ojczyzna, w której swobodnie można przyjść do kościoła, modlić się i pieśnią wyrażać swój patriotyzm Kiedyś, przypomniał ks. Mariusz, kościoły były miejscami spotkań Polaków, bo tylko tu mogli czuć się wolni.

Szczególnej wymowy nabrała odmówiona Litania Narodu Polskiego, zebrana w 1915 roku z imion polskich świętych, ciągle aktualizowana ( ks. Aleksander Radecki aktualizował ją w 10 VII 1981 r., ostatnia aktualizacja pochodzi z 21 II 2001 roku), bo świętych Polaków mamy bardzo wielu.

„Nad polską, Ojczyzna naszą, – zmiłuj się Panie

Nad narodem męczenników, zmiłuj się Panie

Nad ludem zawsze wiernym Tobie, zmiłuj się Panie (…)

oraz słowa kończącej ją Antyfony: „Boże, niech Duch Święty, zmienia oblicze naszej ziemi i umacnia Twój lud. Daj nam, o Panie, abyśmy po przyjęciu w pokorze „Bierzmowania dziejów” – udzielonego przez ojca Świętego Jana Pawła II Twojego Ducha nigdy nie zasmucali, a przez zawierzenie Maryi, Matce Kościoła i Królowej Polski pozostali zawsze wierni Chrystusowi i Ojczyźnie”.

Wymowne też były słowa św. Jana Pawła II, stanowiące część okolicznościowej dekoracji, mogące stanowić część Litanii Narodu polskiego „Proszę Boga o łaskę wiary, nadziei i miłości dla wszystkich rodaków, aby w jedności i pokoju dobrze korzystali z tego cennego daru wolności”.

Myśli zaakcentowane w czasie Eucharystii refleksyjną treścią uzupełniły zaśpiewane utwory: Bogurodzica, Gaude Mater  Polonia, Rota, Legiony, Szara Piechota, Uwierz Polsko, Idę walczyć mamo, Modlitwa obozowa, Modlitwa o pokój…