Święto niepodległości w Kraszkowicach

W czerwcu 1938 r. w miejscowościach Wierzchlas (27 VI), Niżankowice, Kraszkowice (28 VI) i Ruda (28 VI) zakwaterowano trzy bataliony pancerne i pułk piechoty, które przybyły tu na letnie manewry, przeprowadzone na poligonie nad Wartą. Poligon stworzono na terenie między Krzeczowem, Kamionem i Niżankowicami na obszarze ponad 169ha, wysiedlając na jego potrzeby 81 mieszkańców z 13 gospodarstw we wsi Więcławy. W manewrach wzięły udział: 8 Batalion Pancerny z Bydgoszczy (d-ca ppłk Jerzy Giliński), stacjonujący w Rudzie, 1 Batalion Pancerny z Poznania (d-ca ppłk Rudolf Kostecki), stacjonujący w Wierzchlesie, 10 Batalion Pancerny ze Zgierza (ppłk Michał Piwoszczuk), stacjonujący w Kraszkowicach i 27 pp. z Częstochowy, zakwaterowany w Niżankowicach, łącznie około 1, 5 tys. żołnierzy. Nadwarciański poligon był świadkiem jedynych i największych manewrów wojska polskiego w pobliżu granicy z Niemcami.

Minęło 80 lat od tego wydarzenia. Upamiętniły je tablice w Wierzchlesie, Rudzie, teraz w Kraszkowicach.  Odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej pobyt 10 Batalionu Pancernego we wsi Kraszkowice połączono z uroczystościami upamiętniającymi 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.  Świętowanie rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny i pancerniaków, którzy byli tu 80 lat temu. Odprawili ją księża: Wojciech Więdłocha – proboszcz parafii p.w. świętych Joachima i Anny w Kraszkowicach i ks. dr Paweł Kostrzewski z Częstochowy. W uroczystościach podwójnego jubileuszu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, goście z łódzkiego kuratorium, poczty sztandarowe Jednostek OSP z okolicznych wiosek, orkiestra strażacka z Wierzchlasu, członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony Narodowe”, młodzież i dzieci z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kraszkowicach, goście ze Zgierza, p. Andrzej Wicik z Warszawy – syn kaprala Karola Wicika biorącego udział w manewrach, Jan Książek – dyrektor Muzeum ziemi Wieluńskiej, nauczyciele, mieszkańcy Kraszkowic, Koło Przyjaciół Dzieci, przedsiębiorcy i przyjaciele szkoły i przedszkola.

         

         

Nawiązując do przeczytanej Ewangelii wg św. Łukasza o testamencie z Krzyża (Synu oto Matka twoja) ks. Paweł Kostrzewski mówił o Ojczyźnie (Ojcowiźnie), która jest naszą matką, o tych jej synach, którzy oddali życie w walce o jej wolność i o tych wspaniałych patriotach, jakimi byli Ignacy Paderewski, Józef Piłsudski, Ignacy Daszyński oraz o tych, którzy ćwiczyli na poligonie nad Wartą, kiedy przed II Rzeczpospolitą zawisło widmo II wojny światowej i widmo utraty ciężko zdobytej niepodległości. Oni się nie poddali, walczyli. Dzięki nim Polska zmartwychwstała. Pancerniacy to świadkowie drogi do wolności. Kończąc, ks. Paweł mówił, że powinniśmy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami, mieliśmy wielu wspaniałych naukowców, inżynierów, którzy w dwudziestoleciu międzywojennym zadziwiali świat swoimi dokonaniami, wspaniałych i zdolnych ludzi mamy i teraz i nie ma potrzeby uprawiania „polityki wstydu”. Homilię zakończył słowami wiersza Jana Lechonia: „ Jedna jest Polska, jak Bóg Jeden w niebie. Wszystkie me siły jej składam w ofierze. Na całe życie, które wziąłem z Ciebie. Cały do Ciebie, Ojczyzno należę” (Hymn Polaków na obczyźnie)

Odsłonięcia tablicy dokonali: Krzysztof Bednarek – wójt Gminy Wierzchlas i Andrzej Wicik – syn kaprala Karola Wicika. Odsłoniętą tablicę poświęcił ks. Wojciech Więdłocha.

        

       

        

Druga część uroczystości odbyła się w miejscowej szkole. Tu przygotowano wystawę militariów, fotogramów z archiwum domowego Andrzeja Wicika, dokumentujących pobyt 10 Batalionu Pancernego w Kraszkowicach, tu odbyło się spotkanie z weteranami. Po wspólnym zaśpiewaniu Hymnu i wysłuchaniu okolicznościowych przemówień Elżbiety Jajczak – dyrektorki Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, Jana Książka – dyrektora Muzeum Ziemi Wieluńskiej, znawcy historii II Rzeczpospolitej, Przemysława Buckiego – znawcy historii pobytu pancerniaków na letnich manewrach w 1938 roku oraz Andrzeja Wicika – syna kaprala Karola Wicika. Spotkanie rocznicowe zakończyła część artystyczna w wykonaniu dzieci ze szkoły i przedszkola, zespołu ludowego „Kraski” i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.