VI Konferencja Ekologiczna – Astronomia 550 lat po Koperniku

Powiat Wieluński jest laureatem konkursu „Nasze Ekologiczne Pracownie” . Program realizowany jest pod nazwą „Utworzenie ekopracowni w II Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka w Wieluniu” Planowany termin zakończenia realizacji projektu to 30.06.2023r. Koszt całkowity zadania wynosi 66 000, 00 zł.90,91% Wartości projektu jest dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Wartość dofinansowania zadania wynosi 60 000, 00 zł.

W ramach projektu powstała nowoczesna pracownia „AstroLab”, otwarta 23 maja 2023 roku, podczas VI Powiatowej Konferencji Ekologicznej. W pracowni wykorzystane będą innowacyjne pomysły, dzięki którym nauka geografii i astronomii stanie się ciekawsza, jednocześnie pobudzająca twórcze myślenie i modelująca postawę uczniów do samodzielnej  pracy. W pracowni prowadzone będą zajęcia tematyczne w ramach modułów: „Kosmiczne lekcje”,   „WebQuest” – Jeśli nie na ziemi, to gdzie?  I ”AstroSzkoła”

Koordynatorem projektu jest Renata Tatara – Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Wieluniu, a osoby zaangażowane w jego realizację to:  Agnieszka Stępień- Wyrembak –wicedyrektor,    Monika Płóciennik – nauczyciel geografii,   Karolina Belica- nauczyciel geografii,  Grzegorz  Spodzieja – nauczyciel fizyki.

Uroczyste otwarcie nowej pracowni ekologicznej AstroLab  w II LO im. Janusza Korczaka odbyło się 23 maja 2023 roku podczas Vi Powiatowej Konferencji Ekologicznej „Astronomia 550 lat po Koperniku”.

W programie konferencji szczególne miejsce miało spotkanie z Karolem Wójcickim – popularyzatorem astronomii, prezenterem telewizyjnym i autorem internetowego bloga „Z głową w gwiazdach”. Pan Karol Wójcicki przedstawił wykład „W pogoni za cieniem. Opowieść łowcy zaćmień”.

W dalszej części konferencji rozstrzygnięte zostały dwa konkursy: astronomiczny konkurs wiedzowy, w którym przyznano trzy nagrody za trzy pierwsze miejsca (Michał Podeszwa, Maciej Janus, Aleksander Sobota), konkurs fotograficzny zatytułowany „Gwiazdy w dłoniach”, w którym rywalizowało 11 osób, autorów 24 zdjęć. W tym konkursie przyznano trzy pierwsze miejsca i dwa wyróżnienia. Miejsce I zdobyła Katarzyna Błach za zdjęcie „Podniebne głębie”, miejsce II Wiktoria Wąsala za zdjęcie „Na wyciągnięcie ręki”, miejsce III Maja Owczarek za zdjęcie ”Srebrzysta noc”. Wyróżnienia przypadły Ewelinie Kupskiej za zdjęcie  „Czar słońca” i Oldze Barańskiej za zdjęcie „Słońce w obłokach”.

Kolejna część  konferencji to podsumowanie projektu „ Alarm smogowy” zrealizowanego przez Mikołaja Kiełczykowskiego i Dominikę Gajdę. W ramach projektu uczniowie przeprowadzili wśród mieszkańców Wielunia złożoną z 10 pytań ankietę na temat smogu w Wieluniu. Cieszy końcowy wniosek mówili realizatorzy projektu, że mieszkańcy Wielunia są świadomi zagrożeń smogowych i wiedzą jak  z nimi walczyć.

Finałowa część konferencji to uroczyste przecięcie wstęgi i otwarcie pracowni AstroLab, krótkie wprowadzenie w funkcje pracowni przeznaczonej na nauczanie geografii i astronomii i kończący spotkanie okolicznościowy tort.

Pracownia już posiada profesjonalny teleskop służący zarówno do obserwacji obiektów Układu Słonecznego (Księżyca, planet, planetoid, komet), jak i mgławic. W jego zasięgu jest kilka tysięcy obiektów mgławicowych z katalogów Messiera i NGC. Teleskop został już niejednokrotnie użyty do obserwacji na dziennym niebie plam słonecznych i faz Wenus.