Uczniowie ZS nr 3 im. Mikołaja Kopernika powrócili z praktyk na Malcie i w Hiszpanii

Do Polski powrócili uczniowie Zespołu Szkół nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Wieluniu, którzy od  4.05 do 1.06.2019 r. odbywali praktyki stażowe w ramach projektu Erasmus + Europa Kształci Zawodowo V na Malcie i w Hiszpanii w Saragossie. Praktyki zagraniczne to nie tylko zdobywanie kompetencji zawodowych (praca), ale również zdobywanie i poszerzanie umiejętności językowych. W swoich miejscach stażowych nasi praktykanci posługiwali się nie tylko językiem angielskim, ale  także hiszpańskim.

Przypomnijmy, że w ferie,  uczniowie  wyjeżdżający na praktyki, odbyli w Zespole Szkół nr 3 im. M. Kopernika w Wieluniu,  kurs języka hiszpańskiego i urzędowego angielskiego, zorganizowany w ramach projektu Erasmus + Europa Kształci Zawodowo V.  Uczniowie przed wyjazdem brali  również udział  w zajęciach kulturowych, które przygotowały ich do aktywnego uczestniczenia w programie kulturowym zaproponowanym  przez zagranicznych partnerów projektu i opiekunów: panią Karolinę Mysiorek, która opiekowała się młodzieżą na Malcie i panią Beatę Korytną –opiekuna praktyk w Saragossie.

W ramach programu kulturowego zorganizowanego przez ImproveAway odbyły  się wycieczki na wyspę Gozo, połączone ze zwiedzaniem wyspy i  rejsem na wyspę Comino.  Oprócz tego uczniowie poznali najważniejsze zabytki Malty. Młodzież przebywająca w Hiszpanii zwiedziła najciekawsze miejsca w Barcelonie, miasteczko nadmorskie  Badalonię z pięknymi uliczkami i cudowną plażą, miasteczko Jaca u podnóży gór Pirenejów, wzięła również udział w zajęciach sportowo-rekreacyjnych w parku linowym. Na co dzień jednak  zachwycali się pięknem zabytkowej Saragossy.

Od 26.05.2019 r. do 29.05.2019 r. odbyła się wizyta monitorująca na Malcie kierownika szkolenia praktycznego pana Mariusza Wróbla. Głównym celem wizyty było zapoznanie się z przebiegiem praktyk, ocena stopnia poprawności i zgodności realizacji programu stażu z złożeniami, jak również ocena przyrostu kompetencji, szczególnie zawodowych i językowych praktykantów.

Uczniowie w Hiszpanii  zdobywali umiejętności zawodowe w firmach logistyczno – spedycyjnych: Commercial Aragon – dział montażu paneli ,Farmalogic – dział pakowania i magazynowania leków, Drolimsa – magazyn środków chemicznych plus praca w biurze, Crealmat – dział tekstylny. Na Malcie uczniowie pracowali w firmach: Fred Perry, Crispo Limited, Marks & Spencer Food, Punt Roma, Kwaddro.

Wszyscy pracodawcy byli zadowoleni z praktykantów z Polski, chwalili zaangażowanie, punktualność oraz umiejętności praktyczne i językowe naszych uczniów. Zadowoleni z praktyk wrócili i uczniowie, wyrażając chęć ponownego uczestnictwa w podobnym projekcie.

   

   

   

   

   

     

Źródło: Zespół Szkół nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Wieluniu