Świętowanie 100 – lecia rozbudowy dworku szlacheckiego w Mokrsku rozpoczęte

Klub Pasjonatów Historii Wsi Mokrsko oraz Dom Kultury w Ożarowie są organizatorami tegorocznych obchodów stulecia rozbudowy dworku szlacheckiego w Mokrsku.  Zaplanowany przez organizatorów na rok 2022 cykl imprez będzie nawiązywać do historii tego miejsca i do historii  Mokrska, które w przyszłym roku będzie obchodzić 750 lat swego istnienia.

Pierwszym z cyklu zaplanowanych wydarzeń była dwuczęściowa prelekcja historyczna Dwór w Mokrsku – historia, właściciele, otoczenie, która odbyła się 30 kwietnia 2022 r., o godz. 14.00, w budynku podworskim w Mokrsku.  Na wydarzenie złożyły się 4 wykłady: Od Kożuchowskich do Jakowickich – właściciele ziemscy w Mokrsku (Jan Książek, dyrektor MZW); Życie i obrzędy ludowe Gminy Mokrsko (Tomasz Spychała, etnograf MZW), Kajetan Słupski. Kim był naprawdę uczestnik potyczki pod Mokrskiem w dniu 15 X 1863 roku (Damian Orłowski, historyk, nauczyciel, autor historii Wróblewa), Życie społeczno – kulturalne w dworku wsi Mokrsko (Rajmund Kieler, prezes Klubu Pasjonatów Historii Wsi Mokrsko).

Uzupełnieniem prelekcji był występ Towarzystwa Aktywnych Kobiet z Sokolnik, które zaprezentowały się w wiązance piosenek z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Zebrani goście w ich wykonaniu usłyszeli: Powróćmy jak za dawnych lat, Na pierwszy znak, Umówiłem się z nią na 9.00, Ach, jak przyjemnie!, Miłość ci wszystko wybaczy, Każdemu wolno kochać, Sexapill.  Piosenki idealnie uzupełniły opowieść o dziewiętnastowiecznym dworze, jego właścicielach, życiu społeczno-kulturalnym dworku.

Spotkanie zakończyło zwiedzanie znajdującej się w dworku Izby Pamięci Wsi Mokrsko.

Kolejne zapowiedziane wydarzenia z cyklu 100- lecia rozbudowy dworku szlacheckiego to: regionalny przegląd kapel ludowych i folkowych połączony z potańcówką (już 29 maja), spotkania wspominkowe osób, instytucji, które działały w tym budynku, piknik połączony z inscenizacją życia w dworze, plener malarski, bal, inscenizacja powstania styczniowego.

Wydarzeniom będą towarzyszyć konkursy z dworkiem w tle skierowane do dzieci i młodzieży: konkurs plastyczny, konkurs fotograficzny oraz konkurs wiedzy.

Uczestnikami pierwszego jubileuszowego spotkania  byli przedstawiciele władz gminnych i sołeckich z wójtem Zbigniewem Dąbrowskim,  przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Wieluniu Zenon Kołodziej – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji , przedstawiciele OSP, Grupa rekonstrukcyjna Gloria Victis z Wieruszowa, Towarzystwo Aktywnych Kobiet z Sokolnik, prof. Tadeusz Olejnik, prelegenci …

Prelekcji towarzyszyła wystawa fotograficzna obrazująca koleje dworku po roku 1945 aż do dziś.