28 kwietnia w Wieluniu uczczono Dzień Pamięci o Holokauście

27 kwietnia, wraz  zachodem słońca zaczął się w Izraelu Dzień Pamięci o Holokauście  (Yom HaShoah w języku hebrajskim) – narodowe święto  upamiętniające 6 000 000 Żydów zamordowanych w czasie Holokaustu. Ten uroczysty dzień kończy się następnego wieczoru, zgodnie z żydowską tradycją wyznaczania dnia.

Miejsca rozrywki w tym czasie są zamknięte a w całym kraju odbywają się uroczystości pamięci. Uroczystości centralne odbywają się w Yad Vashem wieczorem i następnego ranka, i są emitowane w telewizji.  Odbywają się one w obecności Prezydenta i premiera Państwa Izrael , dygnitarzy, tych, którzy przeżyli, dzieci ocalonych i ich rodzin, zebranych z ogółu społeczeństwa. Podczas ceremonii pamięci w Yad Vashem, zapalane jest sześć pochodni, symbolizujących 6 000 000 zamordowanych Żydów.

Następnego dnia rano, ceremonia w Yad Vashem zaczyna się od wycia  syren. Syreny wyją przez  dwie minuty na terenie całego kraju. Na czas brzmienia syren, wstrzymana jest praca, ludzie chodzący po ulicach zatrzymują się, samochody zjeżdżają na bok drogi i każdy stoi w ciszy i skupieniu.

Później w Yad Vashem , u stóp sześciu pochodni , są składane wieńce. Wieńce składają dygnitarze i przedstawiciele grup rodzinnych oraz  instytucji.  Gospodarzami uroczystości są także inne grupy pamięci takie jak Kibuc Bojowników Getta i Kibuc Yad Mordechai, szkoły, bazy wojskowe, gminy i zakłady pracy. Przez cały dzień, nadawane są programy telewizyjne i radiowe na temat Holokaustu.

                         

źródło: Agnieszka Mysakowska