15 sierpnia wierni w parafii św. Barbary DiM w Wieluniu przeżywali swój doroczny odpust ku czci Matki Bożej Wniebowziętej, pamiętali także o obchodzonym w tym dniu Święcie Wojska Polskiego. Jak każe wielowiekowa tradycja w tym dniu modlono się w intencji wszystkich mieszkańców ziemi wieluńskiej, wspominano także przychodzące tu pielgrzymki do obrazu św. Rocha, którego czczono odpustem w małym szesnastowiecznym kościółku św. Barbary w dniu 16 sierpnia.
Na uroczystą Sumę przybyli liczni kapłani z dekanatów wieluńskich, siostry Bernardynki i Antoninki, służba liturgiczna ołtarza, przyjaciele parafii. Eucharystię odprawił ks. prof. Janusz Mączka z Krakowa.
W słowie skierowanym do uczestników Mszy świętej mówił: – Zastanawiamy się, dlaczego w tym dniu nasze kościoły przyciągają wiernych kolorami wszystkich kwiatów, zapachami ziół i zbóż. Dzieje się tak dlatego, że obchodzimy święto Patronki wszystkiego, co się urodziło, tego, co dla nas ważne. Nie są to jednak dożynki. Kolorowymi bukietami składamy hołd Matce Bożej Zielnej, Matce, która jako pierwsza z ludzi została z duszą i ciałem wzięta do nieba, gdzie króluje w pełnej komunii z Bogiem. Bukiety symbolizują wszystko, co potrzebne dla wykarmienia człowieka, bydła. Sceptycy na pewno zapytają i co dalej z tym bukietem? Wszystko zależy od tego ile wiary mamy w sercu i jak traktujemy obecność Maryi w swoim życiu. Dlatego, jedni umiejscowią go na poczesnym miejscu w swoim domu, inni oddzielą zioła dla bydła i zioła dla ratowania życia ludzkiego. Maryja zwyciężyła zło (smoka), które zostało postawione na jej drodze przez grzech pierwszych rodziców i pokazała, że zło można pokonać. Pokazała również, że jest Matką chroniącą życie. Jest to, więc święto życia. Maryja, stała się naszą pośredniczką u Boga. Pamiętajmy jednak, że pośrednictwo, jak pisze ks. Jan Twardowski, nie polega na tym, że prosimy i już zostaje nam to dane. Wszystko, o co prosimy może się stać za przyczyną Matki Bożej Wspomożycielki… Dziękujmy Bogu za to, że zechciał się podzielić z nami swoją Matką. Uwierzmy w potrzebę Jej obecności w naszym życiu.
Sumę odpustową zakończyło uroczyste Ciebie Boga wysławiamy i poświęcenie bukietów z ziół, kwiatów i pędów zbóż.