W świecie opery – koncert kameralny „Duet kwiatów”

Koncert odbył się 22kwietnia w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Jego organizatorami było Muzeum Wnętrz Dworskich oraz Instytucja Promocji i Upowszechniania  Muzyki Silesia w Katowicach. W programie koncertu znalazły się arie i duety z oper S.Moniuszki, P. Czajkowskiego, Ch. Gounoda, G. Bizeta, L. Delibesa, J. Offenbacha. Wszystkie arie i duety wykonały dwie znakomite wokalistki, Lucyna Jarząbek – sopran, Katarzyna Ćwiek – mezzosopran przy akompaniamencie wspaniałej pianistki Mirelli Malorny. W klimat wielkiej muzyki operowej XIX wieku wprowadziła słuchaczy Ewa Kafel.

Koncert podzielono na 4 części. W pierwszej, nazwanej słowiańską, melomani usłyszeli dwie arie z oper Stanisława Moniuszki: arię Parii z opery „Paria” (wykonuje Lucyna Jarząbek), arię Jadwigi z opery „Straszny dwór” (śpiewa Katarzyna Ćwiek) oraz duet Lizy i Poliny z opery Piotra Czajkowskiego „Dama Pikowa”.

Część druga koncertu przeniosła słuchaczy do Paryża końca XIX wieku i spotkania z kompozytorem Leo Delibesem oraz jego operami: „Werter” (aria Charlotty w wykonaniu Katarzyny Ćwiek), „Herodiada” (aria Salome w wykonaniu Lucyny Jarząbek), „Lakme” (duet kwiatów).

 

Po przepięknym wykonaniu arii i duetu kwiatów z oper Leo Delibesa przyszedł czas na operę „Carmen”
G. Bizeta z piękną arią Micaeli w wykonaniu Lucyny Jarząbek, Habanerą i rytmicznymi przytupami w wykonaniu Katarzyny Ćwiek.

Czwarta i ostatnia część koncertu to aria Małgorzaty z opery „Faust” G. Gounoda w wykonaniu Lucyny Jarząbek, Barkarola z „Opowieści Hoffmana” J. Offenbacha w wykonaniu Lucyny Jarząbek i Katarzyny Ćwiek i na finał pieśń meksykańska Agustina Lary „Granada” w brawurowym wykonaniu Katarzyny Ćwiek.

Koncert zakończył wykonany na bis fragment duetu kwiatów.