Światowy Dzień Zespołu Downa w ZSS w Wieluniu i SOSW w Gromadzicach

21 marca obchodzono  Światowy Dzień Osób z trisomią 21 chromosomu nazwany Światowym Dniem Zespołu Downa. W 21. parze chromosomów osób z Zespołem Downa jest coś, czego nie ma nikt inny, są trzy chromosomy zamiast dwóch i to właśnie trzeci chromosom jest odpowiedzialny za występowanie Zespołu Downa. Stąd świętem ustanowiono dzień 21 marca, będący równocześnie pierwszym dniem wiosny.

Święto  ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, od 2012 roku jest obchodzone pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.  Nazywany jest także Dniem Figlarnego Chromosomu oraz Dniem Figlarnej Skarpetki bowiem wszyscy integrujący się w tym dniu z osobami z Zespołem Downa zakładają skarpetki nie do pary, głównie w kolorze czerwono-granatowym.

Z  okazji tego święta, zgodnie z hasłem Światowego Dnia Zespołu Downa: „Nie zostawiaj nikogo w tyle…” co roku odbywają się różne uroczystości zwiększające świadomość społeczną dotyczącą trisomii 21 chromosomu, propagujące prawa ludzi z Zespołem Downa. Kolorowe, nie do pary skarpetki to właśnie symbol odmienności i niepowtarzalności, nie zawsze akceptowanej przez innych.

Zespół Szkół Specjalnych w Wieluniu, do którego uczęszcza wielu uczniów z tą wadą genetyczną, dzień 21 marca powitał z kolorowymi skarpetami na nogach podczas XII Regionalnego Turnieju Bowlingu Olimpiad Specjalnych. O turnieju pisaliśmy – tutaj.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Gromadzicach uczcił Dzień Figlarnej Skarpetki w szczególny sposób. Jego podopieczni, Ola, Kuba, Hubert i Szymon, z pomocą Łukasza i Andrzeja  podawali potrawy, w tym ciastka i kawę, klientom w kawiarni „Eden” w Wieluniu.

W kawiarni „Eden” z  okazji  tego święta było wiele sympatii i radości. SOSW w Gromadzicach na znak solidarności ze wszystkimi osobami z Zespołem Downa przygotował w swojej placówce również II Bieg Kolorowej Skarpetki, który można zobaczyć – tutaj. Wszyscy uczestniczący w tak pięknej akcji zachęcali społeczeństwo do okazywania zrozumienia i tolerancji dla osób z Zespołem Downa.

   

   

   

Tekst: Ewa Misiak – Kocham Wieluń

fot. Ewa Misiak i SOSW w Gromadzicach