Spotkanie opłatkowe pszczelarzy wieluńskich

Wigilia zorganizowana 16 grudnia 2022 roku przez Zarząd Powiatowego Koła Pszczelarzy  (zarząd wybrany w 2022 roku) w Wieluniu zgromadziła wszystkich członków koła, a jest ich 78.  W ich posiadaniu jest 2300 rodzin pszczelich.  Pszczelarze spotkali się w gościnnych murach warsztatów ZS nr 1 w Wieluniu.  Spotkaniu przewodniczył prezes  Jan Sobczak, jednocześnie członek władz polskiego Związku Pszczelarskiego w Warszawie.

Przed połamaniem się opłatkiem, prezes przypomniał   daty istotne dla wieluńskiego pszczelarstwa: rok 1922 – zatwierdzenie statutu i drugą – rok 1926  kiedy pojawiły się oficjalne zapisy nazwisk i profesji ludzi zajmujących się pszczelarstwem, podał także komunikaty o nowych rozwiązaniach prawnych dotyczących pszczelarzy.  Składając obecnym życzenia mówił: –

Życzę wam wszystkim  i waszym pszczołom  zdrowia , dobrych rozwiązań prawnych, odmłodzenia  koła, smacznych miodów. Pamiętajcie, ze  Koło wieluńskie jest kołem otwartym. Jego członkiem może stać się każdy, który poczuje że prowadzenie pasieki to jego powołanie, a jest to ciężka praca.  Dziś naszymi członkami są lekarze, mechanicy, emerytowani nauczyciele, sadownicy, wszyscy, którzy zapadli na pszczelarstwo, chorobę, której  nie da się wyleczyć. Mamy przecież już ponad 90 lat.

Z historii wieluńskiego pszczelarstwa

„ Z inicjatywą powołania w Wieluniu i powiecie wieluńskim organizacji zrzeszającej pszczelarzy, mającej na celu zaopatrywanie pszczelarzy  w sprzęt pszczelarski i sprzedaż produktów pszczelich, wystąpił 11 VII 1919 roku Michał Panaszek z Mokrska. Do powołania Powiatowego Towarzystwa Pszczelniczego doszło jednak 15 XI 1921 roku, a inicjatorami byli G.M. Szulc – inspektor szkolny w Wieluniu, Franciszek Olek ze wsi Jeziorko, gm. Dzietrzkowice, Ignacy Kieszkowski, Franciszek Kieszkowski i Franciszek Ender z Wielunia. Celem Towarzystwa było popieranie rozwoju pszczelnictwa w powiecie, zakładanie i prowadzenie pasiek wzorowych i stacji doświadczalnych oraz popieranie uprawy drzew i innych roślin  nektarodajnych. Towarzystwo weszło w skład Naczelnego Związku Towarzystw Pszczelich RP. Statut Powiatowego Towarzystwa Pszczelniczego zatwierdził Urząd Wojewódzki w Łodzi w 1922 roku. Po II wojnie światowej pszczelarze z Wielunia i powiatu wieluńskiego byli skupieni na zasadzie dobrowolności w Zrzeszeniu Pszczelarzy rozwiązanym w 1947 roku. W marcu 1957 roku reaktywowano Powiatowe Koło Polskiego Związku Pszczelarskiego na czele z Ludwikiem Wójciakiem, z czasem powstały koła  rejonowe i gminne W poszczególnych latach Rejonowe Koło Pszczelarzy w Wieluniu liczyło 10 członków (133 rodziny pszczele),1975- 15 członków (249 rodzin pszczelich),1980- 61członków (837 rodzin pszczelich),1985—131 członków (1402 rodziny pszczele), 1990 -66  członków (634 rodziny pszczele),1995 – 18 członków (441 rodzin pszczelich),2000- 27 członków (673 rodziny pszczele),2005 57 członków (1271 rodzin pszczelich). W 1984 r. prezesem Koła  podległego organizacyjnie wojewódzkiemu Zarządowi PZP w Sieradzu był Henryk Mikołajczyk z Dąbrowy, wiceprezesem Tadeusz Olejnik, sekretarzem Jan Czapnik, sekretarzem Stanisław Grajoszek, członkami Bolesław Kochalski i Józef Nowakowski (…) W okresie powojennym do znaczniejszych  wieluńskich pszczelarzy należeli: Jan Czapnik, Szczepan Dłubek, Sylwester Sieczko, Kazimierz Żmuda, Marian Wdówik,  Bolesław Kochalski, Henryk Mikołajczyk, Ireneusz Starczyk, Stanisław Grajoszek”

Tadeusz Olejnik, Polski Związek Pszczelarski w: Leksykon Miasta Wielunia, 2007, s. 230

O tradycjach wieluńskiego pszczelarstwa przypomniano w ostatnim czasie w Projekcie Obywatelskim Pszczoły i  miód Made In Wieluń Karola Tomczyka z Fundacji  Made In Wieluń.  Celem projektu jest zwiększenie świadomości na temat roli pszczół w środowisku naturalnym, znaczenia miodu w życiu człowieka oraz promocja pszczelarstwa jako tradycyjnej formy gospodarowania na obszarach wiejskich, stanowiącej gwarancję zachowania równowagi pomiędzy środowiskiem przyrodniczym a skutkami działalności człowieka„.

Według zamierzeń inicjatorów  projekt „Pszczoły i miód Made in Wieluń” ma również ukazać długie i bogate tradycje ziemi wieluńskiej dotyczące hodowli pszczół, które powoli odchodzą już w przeszłość,  ponadto przypomnieć prawdę – Pierwsze były pszczoły, potem bartnicy i miód na stołach.