Spotkanie z Marzeną Filipczak pisarką i globtroterką

Spotkanie odbyło się 8 maja (I dzień Tygodnia Bibliotek). Marzena Filipczak, globtroterka, dziennikarka, podróżniczka i autorka książek podróżniczych przybyła na spotkanie autorskie do MiGBP by podzielić się swoimi doświadczeniami z samotnie odbytych podróży. Wcześniej też podróżowała. Były to jednak wyjazdy weekendowe, czasami samodzielne, czasami zorganizowane. Ją pociągają samotne podróże. Wyjazdy wcześniejsze to podróże po Europie i przyległościach. Dziś podróżuje po miejscach mało znanych i takich gdzie samotna kobieta jest czymś niezwyczajnym.  Gdyby nie umiała zapomnieć doświadczeń z podróży do Kenii (podróżowała z koleżanką), nigdy nie wyruszyłaby w podróż do Azji, nie zwiedziłaby Indii i Azji południowo-wschodniej (Tajlandia, Malezja, Kambodża, Wietnam). Nie powstała by też nagrodzona Nagrodą Magellana książka Jadę sobie. Przewodnik dla podróżujących kobiet, uznana za najlepszą książkę podróżniczą 2009 roku.

Doświadczenia z podróży odbytych samolotami tanich linii lotniczych opisała w drugiej swojej książce Lecę dalej. Tanie podniebne podróże, w której udowadnia, że tak naprawdę „ podróże to stan ducha nie portfela”. Książka jest zapisem z 12 wycieczek odbytych w ciągu 12 miesięcy roku począwszy od zimowego Maroka przez wakacyjne góry na Maderze i w Gruzji aż po lapońską tundrę. Udowadnia też, że coś wspaniałego może zdarzyć się tuż za miedzą, tu proponuje egzotyczną i ciągle turystycznie niedocenianą Macedonię

Ciągle powtarza, ze lubi podróżować sama. Spotykam ludzi o wspaniałych sercach. Takich ludzi opisała w trzeciej swojej książce Między światami, a spotkała ich w Armenii, Górnym Karabachu, Północnej Osetii, Buddyjskiej Kałmucji, Kazachstanie, Uzbekistanie (gościła na trzydniowym weselu), Kirgistanie (zaproszona na posiłek w pierwszy dzień Ramadanu), Turkmenistanie ( zaopiekowali się nią szmuglerzy, była przez nich zaproszona na jedno z najważniejszych świąt muzułmańskich), Iranie i Kurdystanie ( wojsko pomogło mi załatwić stopa w kierunku Iranu), także w części znajdującej się w granicach Iraku.

Na pytanie czy już przeżyła swoją przygodę życia, odpowiada, że to, co już zobaczyła to dopiero początek. Uważa też, że gdyby choć jedna kobieta  zainspirowała się jej wspomnieniami i wyruszyła w podróż życia, będzie to jej autorski i dziennikarski sukces …

Pisarkę przedstawia Iwona Podeszwa - dyrektor biblioteki

Pisarkę przedstawia Iwona Podeszwa – dyrektor biblioteki (archiwum biblioteki)

Marzena Filipczak opowiada o swoich podróżach (archiwum biblioteki)

Marzena Filipczak opowiada o swoich podróżach (archiwum biblioteki)

Pytania do pisarki z sali

Pytania do pisarki z sali (archiwum biblioteki)

Spotkanie i opowieści o swoich samotnych podróżach pokazała autorka na  kolorowych slajdach. Zapowiedziała też kolejną swoją książkę Rozważnie i romantycznie.