Spotkanie z Elizą Piotrowską

Eliza Piotrowska dokonuje wpisu do kroniki biblioteki

Eliza Piotrowska dokonuje wpisu do kroniki biblioteki

Spotkanie z Elizą Piotrowską, poetką, autorką i ilustratorką książek dla dzieci oraz tłumaczką języka włoskiego i krytykiem sztuki, odbyło się 9 maja w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej. Pisarka na spotkanie dotarła prosto z Brazylii, gdzie mieszka od 2011 roku. Towarzyszyła jej nieodłączna ciocia Jadzia – kukiełka przedstawiająca postać ulubionej książkowej bohaterki. Opowiadanie o cioci Jadzi wzbudziło wielkie zainteresowanie i sympatię czytelników, podobnie jak malowane słowem obrazki z Brazylii.

Eliza Piotrowska urodziła się w 1976 roku w Wyrzysku k. Piły. Jest absolwentką Wydziału Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie (tu mieszkała w latach 2003 – 2011). W latach 2001 – 2003 pracowała w Muzeum Narodowym w Poznaniu, gdzie wspólnie z Pauliną Broniewską stworzyła Muzealną Akademię Dziecięcą. W latach 80-tych, zauważona przez poetkę Danutę Wawiłow, zaczęła publikować swoje wiersze w czasopismach dla dzieci i młodzieży, zaczęła się też pojawiać w antologiach młodych poetów. W latach 90-tych została członkiem Klubu Ludzi Artystycznie Niewyżytych, założonego przez Danutę Wawiłow.  Współpracuje z czasopismami „Świerszczyk”, „Mały Przewodnik Katolicki”, „Miś”(2004 – 2009), „Guliwer”, „Ryms”. Jest autorką licznych książek. Wiele z nich jest tłumaczonych na obce języki, chociażby seria Tupcio Chrupcio. Inne tytuły to: Alfabecik dla dzieci/ Cyferki dla niewielkich; A ja nie pozwolę nudzić wam się w szkole; To miasto nazywa się Rzym; Ciocia Jadzia; Święci uśmiechnięci. Jan Bosko; Paproch; Fryderyk Chopin i jego świat …

Eliza Piotrowska jest laureatką wielu ogólnopolskich konkursów literackich i plastycznych oraz inicjatyw edukacyjnych.

Spotkanie z Elizą Piotrowską okazało się wspaniałą zabawą z wielką dawką humoru. Dało też uczestnikom wiele mądrości do przemyślenia, m.in. takiej, że ludzi nie wolno oceniać tylko po wyglądzie.

Uczestnicy spotkania z Eliza Piotrowską

Uczestnicy spotkania z Eliza Piotrowską