Spotkanie autorskie z Jolantą Marią Kaletą

Na wyjątkowe spotkanie z Jolantą Marią Kaletą zaprosiła Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu. Spotkanie odbyło się dzięki współpracy z Jarosławem Rozmarynowskim – księgarzem i radnym miejskim. Miejscem spotkania w dniu 10 maja była Czytelnia Biblioteki. Wydarzenie wpisało się w cykl wydarzeń związanych z trwającym Tygodniem Bibliotek obchodzonym pod hasłem ”#biblioteka”.

Jolanta Maria Kaleta to historyk, politolog, były pracownik Muzeum Historycznego i Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu, emerytowany nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w liceum, autorka dwunastu powieści sensacyjno –przygodowo – kryminalnych: Pułapka, Riese. Tam gdzie śmierć ma sowie oczy, Testament templariusza, Kolekcja Hankego, Strażnik Bursztynowej Komnaty, Duchy Inków, Złoto Wrocławia, Obcy w antykwariacie, Lawina, Operacja Kustosz, Wrocławska Madonna, W cieniu olbrzyma – z akcją umieszczoną we Wrocławiu lub innych małych miasteczkach Dolnego Śląska. Dlaczego tak? Wyjaśniają to słowa wypowiedziane przez Autorkę dla portalu lubimyczytac.pl

-Urodziłam się we Wrocławiu, tu spędziłam dzieciństwo i młodość, tutaj chodziłam do szkoły, studiowałam i pracowałam. A teraz tutaj piszę książki. Trudno nie kochać takiego miejsca. Ale dzieje Wrocławia, a także jego dzień dzisiejszy są fascynujące. To tragiczna historia miasta, które nie dość, że umarło w 1945 roku, to jeszcze na mocy przeróżnych politycznych decyzji wymieniono wszystkich jego mieszkańców – setki tysięcy ludzi. Nie tylko tutaj, ale na całych, tak zwanych Ziemiach Odzyskanych. To historia na taką skalę wcześniej niespotykana, nigdy i nigdzie. Musiało to odcisnąć piętno na tych ludziach, na wizerunku miasta i regionu. Ci ludzie, którzy tutaj przybyli, nieśli ze sobą różne ciekawe historie i spory bagaż doświadczeń, a na miejscu, we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, natknęli się na przekazywane z ust do ust tajemnice, nierozwiązane zagadki i niewyjaśnione zdarzenia –

W Wieluniu Autorka mówiła o swojej ostatniej powieści „Wojna i miłość”, wydanej w 2019 roku przez krakowskie Wydawnictwo Otwarte. Jest to polski romans historyczny – wielka miłość  polskiej  szlachcianki Katarzyny i rosyjskiego dragona Igora brutalnie przerwana przez wybuch I wojny światowej.

Do lektury powieści niech zachęci przytoczony fragment:

„Poznali się na balu z okazji imienin carowej Aleksandry. To był pierwszy bal polskiej szlachcianki Katarzyny Jaxa – Raweckiej. Miała zaledwie siedemnaście lat, burzę niesfornych loków, a wieczorowa suknia z kremowej delikatnej tkaniny podkreślała jej smukłe kształty. Przetańczyła cały wieczór z carskim dragonem, porucznikiem Igorem Kaledinem. Gdy usłyszała od niego „cały mój świat to ty”, nie przypuszczała, że będzie musiała zdusić w zarodku kiełkującą w jej sercu miłość. Nad Europę nadciągały bowiem ciemne chmury. Słychać było pierwsze pomruki wielkiej Wojny …”

W  realia historyczne wprowadza czytelnika umieszczony na początku książki  „Niezbędnik historyczny” oraz nazwiska postaci historycznych występujących w powieści.  Nieznane  słowa wyjaśnia umieszczony na końcu książki słowniczek. Pomocna w lekturze będzie także lista  głównych bohaterów powieści!